Rusko odtajuje dokumenty o Katyňskom masakri

Ruská federálna archívna služba Rosarchiv publikovala túto stredu (28. apríla) na svojej stránke sedem oskenovaných dokumentov, ktoré potvrdzujú zodpovednosť Sovietskeho zväzu za zabitie 22 tisíc poľských dôstojníkov.

Jeden z dokumentov, s dátumom 5. marec 1940, je záznam šéfa sovietskej tajnej služby NKVD Lavrentija Beriu. Dokument, ktorý obsahuje príkaz na popravu poľských „nacionalistov a kontrarevolucionárov zastrelením“ podpísal vtedajší sovietsky diktátor Josif Stalin a ďalší traja členovia Politbyra.

Po desaťročia obviňovala Moskva z masakru Nacistov a až do roku 1992, kedy bol v Poľsku prezidentom Lech Wałęsa a v Rusku Boris Jelcin, neuznala svoju zodpovednosť za celú udalosť.

Páchateľov sa však nepodarilo identifikovať a vyšetrovanie sa odložilo. Ruský súd v roku 2008 zamietol vyšetrovanie Katyňského masakru. Rodiny niektorých obetí sa snažili pomocou ruských súdov dosiahnuť obnoviť vyšetrovanie, ktoré v Poľsku vnímajú ako symbol represií, ktorých obeťou sa krajina stala za sovietskej dominancie.

Podľa šéfa Rosarchivu Andreja Artizova zverejnenie dokumentov nariadil ruský prezident Dmitri Medvedev. Sedem spomínaných dokumentov odtajnili už na začiatku 90. rokov a ukázali ich Poľsku, ale originály boli doposiaľ dostupné len historikom.

Ruská Komunistická strana však stále popiera autentickosť záznamov a trvá na tom, že za smrť poľských dôstojníkov sú zodpovední nacistickí vojaci. Rovnako aj mnoho Rusov stále verí, že propaganda Západu sa snaží očierniť ich krajinu pomocou masakru v Katyni.

Katyňský masaker by sa mal skúmať na pozadí stalinistických čistiek v rokoch 1936 až 1938, pri ktorých zahynulo mnoho popredných predstaviteľov Komunistickej strany, vlády, armády a iných oblastí spoločnosti.

Podľa ruskej organizácie Memorial bolo v tomto období zatknutých približne 1,7 milióna ľudí a najmenej 724 tisíc z nich bolo popravených, často krát podobným spôsobom ako v Katyni.

Postoje

Poľský premiér Donald Tusk odtajnenie privítal a povedal, že Kaczynského smrť by mohla byť katalyzátorom pre obnovenie spolupráce medzi Varšavou a Moskvou. Tusk preto Rusko vyzval, aby si túto príležitosť nenechala pretiecť pomedzi prsty.

Ruský prezident Dmitri Medvedev toto gesto označil za „povinnosť“. „Dovoľme ľuďom, aby to videli. Nech sa dozvedia, kto spravil rozhodnutie zabiť poľských dôstojníkov,“ povedal Medvedev pri návšteve v Kodani a dodal: „Všetko je v dokumentoch. Všetky podpisy sú tam, všetky tváre sú známe.“

Podľa poľského historika Wojciecha Materskiho je internetová publikácia dokumentov pre Poliakov a Rusov dôležitým gestom.

„Rozhodnutie zverejniť dokumenty, ktoré sú historikom známe už roky, nezlepšia naše poznanie a nie je v nich nič nové,“ povedal v rozhovore pre rádio TOK FM Sławomir Dębski z Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov.

„Zverejnenie na internete je ale dôkazom, že Rusko chce ukončiť špekulácie, mýty, ktoré kolujú pri verejných debatách?“ dodal.

Poľský europoslanec Paweł Zalewski povedal, že prístup k dokumentom ohľadne Katyňského masakru nevytvára novú situáciu v poľsko- ruských vzťahoch, „lebo ich obsah je už široko známy. Rozhodnutie ruských archívov je však dôležité pre ruskú domácu politiku,“ zdôraznil.