Rusko sa má z Abcházska stiahnuť

Európsky parlament odsúdil úmysel Ruska nadviazať oficiálne vzťahy s predstaviteľmi a orgánmi odštiepeneckých gruzínskych regiónov Abcházska a Južného Osetska. Rezolúcia, ktorú poslanci prijali veľkou väčšinou, žiada, aby Ruská federácia okamžite stiahla dodatočné ruské vojská, ktoré poslala do Abcházska. Domnieva sa, že je treba prehodnotiť súčasný formát peacekeepingu pretože „ruské vojská stratili postavenie neutrálnych a nestranných ochrancov mieru“. Nalieha na Radu, aby posilnila medzinárodnú prítomnosť v konfliktnej zóne vyslaním širšej misie v rámci Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky.

Výzvu Moskve, aby stiahla svojich vojakov, smerovala nedávno aj Severoatlantická aliancia. Rusi posilnili svoju prítomnosť v separatistickom regióne za posledný mesiac už dvakrát, podľa nich išlo o „humanitárne gesto“.

Rada a Komisia by mali o probléme Abcházska otvorene s Ruskom hovoriť na blížiacom sa summite 26. až 27. júna, odkázal Parlament. Únia by tiež mala urýchliť dohodu o zjednodušení vízového režmiu s Gruzínskom, aby tak odstránila zvýhodnenie obyvateľov Abcházska, ktorým Moskva vydáva ruské pasy.

Tbilisi obviňuje Kremeľ z toho, že sa posilňovaním vojenskej prítomnosti pripravuje na širokospektrálnu vojenskú agresiu, resp. vyhlasuje, že sú s Ruskom na pokraji vojenského konfliktu.

Pozície

Skupina EPP-ED, ktorej zástupcovia sa zúčastnili pozorovateľskej misie počas parlamentných volieb v Gruzínsku (21. mája), pogratulovala Saakašviliho strane k volebným výsledkom. „Parlamentné voľby boli ďalším testom pre mladú gruzínsku demokraciu. Z dlhodobej perspektívy je ale potrebné nájsť mierové riešenie pre Abcházsko a Južné Osetsko. (…) Európska únia by mala hrať aktívnu úlohu v urovnávaní konfliktu vo svojom blízkom susedstve. Gruzínsko je súčasťou Európskej politiky susedstva, preto sa cítime byť viac zodpovedný za jeho rozvoj, povedal slovenský europoslanec, Árpád Duka-Zólyomi, ktorý je podpredsedom delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s krajinami južného Kaukazu.

Jeho stranícky kolega, poslanec Charles Tannock, počas parlamentnej diskusie vyhlásil, že „príliv petrodolárov robí z Ruska znovuožívajúcu mocnosť, ale bohužiaľ vidí všetko ako hru s nulovým súčtom“. Bývalé sovietske republiky sú podľa neho „trestané za to, že sa pozerajú skôr na západ smerom k NATO a EÚ, než smerom k Moskve.

Robert Evans (PES) si myslí, že Rusko nikdy neakceptovalo teritoriálnu integritu Gruzínska. „Mám obavy, že Európska únia nerobí dosť, aby zastavila eskaláciu násilia“.