Rusko „si vybralo“ ďalšieho moldavského prezidenta

Ruský prezident Dmitrij Medvedev absolvoval cez víkend pracovné stretnutie s Marianom Lupu, niekdajším komunistom a terajším lídrom moldavskej Demokratickej strany. Toto politické zoskupenie sa zaraďuje do tzv. moldavskej pro-európskej aliancie politických strán.

Stretnutie Medvedev – Lupu sa uskutočnilo na pozadí summitu Spoločenstva nezávislých štátov. Rokovanie je o to dôležitejšie, o čo častejšie sa meno Marian Lupu spája s pomenovaním "kingmaker" – pomenovanie pre toho, kto má rozhodujúcu moc pri výbere kandidátov na dôležité posty.

"Medvedev s Lupom diskutoval tak, ako keby bol [Lupu] prezidentom Moldavskej republiky," píše ruský denník Kommersant. Súčasne cituje jedného z Medvedevovych ľudí, ktorý pod podmienkou anonymity prezradil, že Lupu bude "možno ďalším prezidentom".

"Rád by som s vami diskutoval o našich bilaterálnych vzťahoch, pretože byť v Kišineve a neučiniť tak by bolo nesprávne. Vaša krajina ponúka nové líderstvo a my máme záujem na rozvíjaní priateľských vzťahov," povedal ruský prezident vplyvnému moldavskému politikovi, cituje ruská tlač.

Medvedev si partnerov pre pracovné stretnutia v Moldavsku vyberal. Napríklad odmietol sa stretnúť s Vladimirom Voroninom, lídrom komunistov a niekdajším prezidentom Moldavska. Ruský prezident sa s Voroninom nestretol aj napriek priamej Voroninovej požiadavke o schôdzku. "Dostali sme požiadavku na stretnutie s Voroninom [..] ale rozhodli sme sa takto," uviedol kremeľský zdroj pre médiá.

Rusko je ochotné požičať Moldavsku 500 mil. dolárov, ak sa na takomto kroku dohodnú obe strany. O obdobnej finančnej pomoci Kremľa sa uvažovalo pred júlovými prezidentskými voľbami, ale asistencia bola podmienená istými politickými krokmi.

"Otázka [pôžičky 500 mil. USD] je opäť súčasťou agendy. Budeme o tom diskutovať," vyhlásil pre ruskú tlač ruský minister financií Alexej Kudrin.

Moldavský parlament bude voliť nového prezidenta krajiny 23. októbra. Úspešný kandidát potrebuje pre zvolenie minimálne 61 hlasov v 101-člennom zákonodarnom zbore. Pro-európska aliancia má k dispozícii 53 kresiel, zvyšných 48 kontrolujú komunisti.

"Pozornosť ruského prezidenta pre kandidáta Lupu by mohla vhodne ovplyvniť výsledok voľby," píše Kommersant. Aby sa Lupu stal prezidentom, musí za neho hlasovať minimálne 8 komunistov.

Ak sa moldavskému parlamentu nepodarí zvoliť nového prezidenta skôr ako do 11. novembra, dočasný prezident Mihai Ghimpu bude musieť zákonodarné zhromaždenie rozpustiť a stanoviť pevný dátum nových parlamentných volieb. Tie by sa však pravdepodobne nekonali skôr ako na začiatku budúceho roka.

Moldavsko si to s členstvom v NATO možno rozmyslí

Dočasný moldavský prezident Ghimpu hovoril s ruským prezidentom Medvedevom o stiahnutí ruských vojsk z územia Podnesterska a o vyriešení tamojšieho "zamrznutého" konfliktu. Medvedev podľa médií vyhlásil, že predpokladom pre takýto prístup je, aby sa Moldavsko vzdalo svojich ambícií na členstvo v NATO.

"Istá zmena formátu operácií na udržanie mieru [v Podnestersku] je možná, ale iba v kontexte celkového manažmentu konfliktu, tak, ako to predpokladalo Kozakovo memorandum, ktoré Kišinev odmietol podpísať," pripustil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na webovej stránke ministerstva.

Podnestersko je z hľadiska medzinárodného práva územnou súčasťou Moldavska, ale reálnu moc držia v rukách regionálne autority podporované ruskou armádou. Tzv. "Kozakovo memorandum" z roku 2003 bolo ruským návrhom na vyriešenie otázky štatútu Podnesterska. Moskva požadovala, aby sa región stal rovnocenným štátom vo federácii so zvyškom Moldavska a aby sa stal neutrálnou a demilitarizovanou zónou. Vtedajší moldavský prezident Voronin návrh odmietol.