Rusko vyhlásilo prímerie

Dmitrij Medvedev, ruský prezident, dal Ministerstvu obrany pokyn „zastaviť operáciu na prinútenie gruzínskych úradov k mieru,“ potvrdil pre agentúru Reuters hovorca Kremľa. „Cieľ našej operácie sme dosiahli, bezpečnosť našich mierotvorcov a civilných obyvateľov bola obnovená … agresor bol potrestaný,“ cituje prezidentove slová denník Financial Times. Po piatich dňoch bojov v Gruzínsku je vyhlásené prímerie, ktoré je podľa Moskvy základom pre celkové urovnanie konfliktu. Medvedev si však kladie dve podmienky:

  • gruzínski vojaci sa stiahnu na svoje pôvodné pozície a budú čiastočne odzbrojení,
  • je nutné podpísať dohodu o vyvarovaní sa použitia sily.

Stále je však prítomné riziko obnovenia bojov. Na jednej strane vydal ruský prezident pokyn zlikvidovať akékoľvek nové ohnisko napätia, ak sa objaví, na druhej strane sa objavili správy, že ruské jednotky neprestali bojovať ani po vyhlásení prímeria Moskvou. Napríklad The Guardian priniesol dnes poobede správu, že na uliciach v Gori sa stále bojuje a o život prišlo ďalších 5 civilistov.

V Moskve sa začína diskutovať o riešení vzniknutej krízy. Šéf ruskej diplomacie, Sergej Lavrov, sa nechal počuť, že Moskva nedopustí, aby sa v budúcich mierových jednotkách angažovali gruzínski vojaci, ktorí podľa jeho slov zaútočili na príslušníkov ruských síl v snahe získať kontrolu nad Južným Osetskom.

V Moskve bude o novom prímerí a celkovej situácii hovoriť s Medvedevom jeho francúzsky kolega Nicolas Sarkozy. Súčasne bude zastupovať EÚ, nakoľko Francúzsko je v súčasnosti predsedníckou krajinou Rady. Po dvojstrannej schôdzke by mal vo večerných hodinách odletieť do Tbilisi. Sarkozy sa snaží prispieť k riešeniu konfliktu tzv. kyvadlovou diplomaciou.

Do Tbilisi putuje päť európskych prezidentov post-sovietskych krajín. Tlačové agentúry informovali, že skupinu vedie poľský prezident Lech Kaczynski. Súčasťou jeho „tímu“ sú aj lídri Estónska, Lotyšska, Litvy a Ukrajiny. O všetkých piatich republikách je známe, že od čias rozpadu sovietskeho boli ich vzťahy s Ruskom neraz napäté, preto si viacerí analytici kladú otázku, či môže pätica politikov reálne pomôcť v riešení situácie alebo ju naopak zhoršiť.