Rusko znepokojujú rozhovory medzi USA a Litvou

Rusko sa obáva vytvorenia akejsi „šedej zóny,“ v ktorej by mohli Američania rozmiestniť „dôležité“ zbrane, parafrázuje Financial Times Konštantina Kosačeva, predsedu Medzinárodného výboru dolnej komory ruského parlamentu. Britský denník ďalej cituje: „Zdá sa, že týmito malými krokmi sa ľudia snažia prekročiť ‘červenú čiaru’, za ktorou začínajú problémy pre bezpečnosť našej krajiny.“

Kosačevove slová sú jednou z prvých reakcií po uverejnení informácie z minulého týždňa, že Washington začal neformálne diskutovať s Vilňusom o možnosti inštalácie časti protiraketovej obrany na litovskom území (EurActiv 18/06/08).

V piatok (20.6.) sa k téme amerického štítu vyjadril aj ruský minister zahraničia, Sergej Lavrov. Povedal, že „dialóg sa zastavil,“ informuje ruská agentúra RIA Novosti. Lavrov dodal, že iba konkrétne transparentné kroky Washingtonu môžu obmäkčiť postoj Moskvy, ktorá bude inak vnímať snahu umiestniť 10 protiraketových zariadení v blízkosti ruských hraníc za hrozbu a jadrové zastrašenie.

USA by rady začali s dislokáciou svojich jednotiek a materiálu do konca funkčného obdobia súčasnej prezidentskej administratívy, teda do decembra 2008. Zdá sa, že vyhliadky pre dohodu s Poľskom sa komplikujú a preto sa hľadajú alternatívne riešenia. USA a Litva vedenie oficiálnych rozhovorov popierajú. Ruský minister Lavrov tiež povedal, že nemá oficiálne informácie o takýchto diskusiách.