Rusku sa nepáči protiraketový štít v Rumunsku

foto: raketový obranný systém

Dohodu podpísali americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clinton a jej rumunský kolega Teodor Baconschi v čase, keď bol Basescu na oficiálnom prijatí v Bielom dome. Zmluva hovorí o tom, že Spojené štáty zriadia v južnom Rumunsku, v dedine Deveselu, a pôjde o pozemný obranný systém pred balistickými strelami SM-3.

Podľa detailov, ktoré zverejnil rumunský EurActiv, budú mať Spojené štáty výlučnú kontrolu a právomoc ohľadom riadenia systému. Počet amerického vojenského personalu povolaného do oblasti by nemal presiahnuť počet 500.

Rusko odsúdilo dohodu ako zle načasovanú. Podľa tamojšieho ministra zahraničných vecí sa jej podpísanie uskutočnilo v čase, kedy medzi Ruskom a Spojenými štátmi ako aj medzi Ruskom a NATOm došlo len k malému pokroku v otázke citlivých tém ohľadom protiraketového štítu.

„Dohoda s Rumunskom ohľadom rozmiestnenia pozemného protiraketového obranného systému na bývalej leteckej základni Deveslu ako aj nedávne oznámenie chystaného rozmiestnenia amerického radaru AN/TPY ukazujú, že americké protiraketové plány sa implementujú rýchlo a podľa plánu,“ cituje riského ministra zahraničných vecí denník Ria Novosti.

Vo svojom článku portál Hlas Ruska dodáva, že Moskva mala v pláne vybudovať spoločný systém, na ktorý by dohliadali NATO a Rusko spoločne. Krajina tak naďalej vníma európsky protiraketový systém obrany s podozrievavosťou.

Anekdota z rozhovorov

Podľa správy rumunského EurActivu sa Basescu Obamu spýtal po ich stretnutí v Bielom dome, čo môže ešte Rumunsko spraviť pre Spojené štáty. Obama na to údajne odpovedal: „Postarajte sa o to, aby sa dodržiavali zákony a vaše súdnictvo začalo dobre pracovať“. EÚ a Spojené štáty tak pravdepodobne zdieľajú podobné obavy ohľadom vymožiteľnosti práva v Rumunsku a Bulharsku. Len včera (13. septembra) sa pritom európski ministri na stretnutí v Bruseli dohodli na ponechaní dohľadu nad súdnictvom v Bulharsku a Rumunsku, až kým sa nepodarí dosiahnuť „konkrétne a trvalé výsledky“.