Ruský plyn spôsobuje Európe zimomriavky

Ukrajina dostane denne o 40 mil. kubických metrov plynu menej a v blízkej budúcnosti môže ruský Gazprom svoje dodávky dodatočne znížiť. Podľa vyjadrení oboch strán sa štvrtinové zníženie dodávok pre východného suseda EÚ nedotkne.

Šéf energetiky EÚ, komisár Andris Piebalgs, vyzval na “odhodlané úsilie vyriešiť súčasné nezhody.” Aj keď doteraz žiaden členský štát neoznámil zníženie dodávok zemného plynu, komisár sa rozhodol zvolať Koordinačnú skupinu EÚ pre zemný plyn. Jej cieľom je “zabezpečiť úplnú koordináciu odpovede EÚ na situáciu.”

Hovorca spoločnosti Naftogaz, Valentin Semljanski, pre agentúru AP povedal, že ak Gazprom pristúpi k ďalšiemu avizovanému kráteniu dodávok, dotkne sa to aj odberateľov z EÚ: “Učiníme tak, keď bude naša energetická bezpečnosť ohrozená. V súčasnosti nie je.” Naftogaz spravuje všetky ukrajinské plynovody. Približne štvrtina dodávok zemného plynu pre EÚ pochádza z Ruska a z toho 80% sa prepravuje cez územie Ukrajiny. Slovensko a Česká republika sú od nich úplne závislé.

Rusko znížilo dodávky svojho plynu pre EÚ len jedenkrát. Stalo sa tak na začiatku roka 2006. Udalosti vtedy postavili do centra pozornosti skutočnosť, že EÚ ja energeticky závislá na Rusku a náchylná na jeho spory s tranzitnými krajinami.

Problémom je pretrvávajúci spor o zaplatenie účtu za už dodaný zemný plyn ešte z obdobia do roku 2006. Hoci sa obe strany vo februári 2008 dohodli na vyrovnaní dlžnej sumy, platba sa zrejme neuskutočnila. Situáciu vo februári riešil osobne v Moskve ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Hoci dohoda hovorí o zaplatení účtu, nestanovuje, akým spôsobom by sa mala uskutočniť transakcia. Médiá a experti tiež upozornili na neverejný charakter detailnejších informácií o ustanoveniach dokumentu (EurActiv 14/02/08).