Ruský prezident chce zmenu politiky na Ukrajine

Dmitrij Medvedev, ruský prezident, poslal Viktorovi Juščenkovi, ukrajinskému prezidentovi, otvorený list, v ktorom oznámil, že v najbližšom období Moskva nepošle do Kyjeva svojho veľvyslanca. Dôvodom sú údajné protiruské nálady ukrajinských politických špičiek. Ak chce mať Ukrajina opäť štandarsné vzťahy s Ruskom, Medvedev odkazuje, že je potrebná zmena "antiruských" politík, informuje denník Financial Times.

Zbrojná podpora pre Gruzínsko, snaha o vstup do NATO, či celkové ignorovanie názoru občanov sú hlavné témy, pre ktoré sa Kyjev ocitá pod tlakom zo strany prezidenta Medvedeva. Ruský prezident tiež Ukrajinu obviňuje z ohrozovania dodávok zemného plynu pre ostatné krajiny v Európe, ako aj z celkového odklonu "od princípov priateľstva a partnerstva s Ruskom," píše britský denník.

"Rusko dúfa, že nové vedenie na Ukrajine bude pripravené budovať väzby medzi našimi krajinami, väzby, ktoré budú istotne skutočnou nádejou pre našich ľudí a v záujme posilňovania európskej bezpečnosti," odkázal Medvedev Juščenkovi.

Okruh prezidenta Juščenka vníma nevymenovanie nového ruského veľvyslanca ako dočasné prerušenie diplomatických vzťahov a varovanie pre budúceho ukrajinského prezidenta, že krajina môže existovať ako suverénny a samostatný štát, len ak bude hrať podľa ruských pravidiel, uzatvára FT.