Rýchla rota Európskej únie

 

Krátka správa

19. júla 2006, teda na poslednom stretnutí pred letnou bruselskou prestávkou by mali európski komisári prijať plán, podľa ktorého by sa námorné hraničné tímy EÚ stali skutočnosťou. Ich úlohou bude chrániť vonkajšie hranice EÚ pred inváziou nelegálnych imigrantov, ktorí sa na územie EÚ dostávajú z mora.

Plán je založený na dobrovoľnej participácii krajín, ktorých ad hoc vytvorené tímy budú pripravené rýchlo zasiahnuť, ak sa nejaká iná krajina ocitne v kritickej situácii. Tieto tímy by mali slúžiť ako doplnok k národnej hraničnej službe a fungovať by mali len vo výnimočných situáciách na požiadanie zo strany konkrétneho štátu.

Spoločné akcie by mal viesť Frontex, európska agentúra pre kontrolu vonkajších hraníc. Jednotlivé štáty však budú musieť schváliť pôsobenie jednotiek pochádzajúcich z iných členských krajín na svojom území.

Iniciátormi plánov sa stali krajiny, ktoré sú najviac ohrozené ilegálnymi imgrantami prichádzajúcimi z Afriky na loďkách. Dotknutými krajinami sú hlavne Španielsko jeho Kanárske ostrovy a stredomorská  Malta. Počas posledného víkendu boli obe krajiny zapletené do incidentu, keď štátne orgány odmietli prijať imigrantov a nevedeli sa zhodnúť na tom, kto by sa o nich mal postarať. Maltské úrady nepustili v nedeľu, 16. júla, na svoje územie rybársku loďku z Afriky s 51 utečnecami na palube.

Podľa španielskych médií pristálo tento rok na pobreží Kanárskych ostrovov takmer dvakrát viac imigrantov ako za celý minulý rok. Len počas uplynulého víkendu to bolo 160 ľudí.