S kvótami nikdy nebudeme súhlasiť, tvrdí Fico

Zdroj: TASR

Premiér Robert Fico sa stretne s predsedami vlád Maďarska, Česka a Poľska, aby prediskutovali spoločný postup na riešenie migračnej vlny, ktorá v auguste dosiahla nové maximá. Stretnutie by sa podľa Fica malo uskutočniť v piatok alebo v sobotu v hlavnom meste Českej republiky, ktorá momentálne predsedá zoskupeniu Vyšehradskej štvorky.

Hlavnou témou stretnutia budú povinné kvóty na prerozdelenie žiadateľov o azyl medzi členskými štátmi EÚ, ktoré Fico opakovane odmieta. „Nikdy s nimi nebudem súhlasiť,“ vyhlásil na tlačovej besede po zasadnutí Bezpečnostnej rady s tým, že povinné kvóty nevedú k riešeniu tejto problematiky.

Fico dúfa, že krajiny budú prezentovať spoločný názor už na mimoriadnom summite ministrov vnútra členských štátov EÚ o migrácii, ktorý sa bude konať 14. septembra.

Kritika z Európy

Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius nedeľu označil migračnú politiku krajín strednej Európy za „škandalóznu“ a v rozpore s európskymi hodnotami.

Slovenský premiér je kvóty pripravený aj naďalej blokovať. „Ak by sa schválil mechanizmus automatického prerozdeľovania všetkých migrantov, tak sa raz ráno zobudím a budeme tu mať 100 000 ľudí z arabského sveta a to by som nerád niekedy tento problém na Slovensku riešil,“ vyhlásil Fico.

„Budeme prísne oddeľovať ekonomických migrantov a špekulantov od ľudí, ktorí to reálne potrebujú pomoc,“ dodal. Zlepšiť sa musí aj mechanizmus návratu migrantov do krajiny pôvodu. „Dnes máme ľudí s štvorročným rozhodnutím o deportácii, ktorí sú stále tu. To je najlepší biznis pre prevádzačov,“ zdôraznil minister vnútra Robert Kaliňák.

Slovensko je pripravené prispieť aj na vytvorenie záchytných táborov na juhu Európy. „Určite sa bavíme v miliónoch eur, nebavíme sa tu o nejakých smiešnych sumách,“ reagoval premiér na otázku, akou sumou je vláda ochotná prispieť na riešenie súčasnej krízy.

Slovenský premiér opätovne zdôraznil, že problém je treba riešiť priamo v krajinách pôvodu. Medzi konkrétne riešenia by mala patriť politická stabilizácia Líbye a Sýrie.

Podobne sa pred nedávnom vyjadril aj bulharský premiér Bojko Borisov, ktorý vyhlásil, že za migračnú vlnu môže destabilizácia krajín v Afrike a arabskom svete a tí, ktorí ju môžu vyriešiť sú „veľkí svetoví šéfovia“.

Slovensko  leží severne od tzv. balkánskej cesty,  po ktorej sa migranti a utečenci snažia dostať cez Grécko, Macedónsko, Srbsko do Maďarska a ďalej na západ. Od januára slovenské úrady zaznamenali 109 žiadostí o azyl. Pre porovnanie Nemecko do konca roka očakáva až 800 000 žiadateľov o azyl.