Saakašvili priznáva zlyhania a sľubuje zmenu

V rozhovore pre denník Wall Street Journal Michail Saakašvili vyhlásil, že ciele Gruzínska – stať sa členom NATO, EÚ a znovuzjednotenie so separatistickými regiónmi Južným Osetskom a Abcházskom – sa pravdepodobne tak skoro nenaplnia.

„Je to tragické,“ povedal. „Znamená to, že Rusi bojovali pre dobré dôvody.“

Gruzínsky prezident, ktorý je pod tlakom opozície, aby odstúpil naznačil, že už zmiernil svoje ambície. Jeho plánom je údajne posilniť demokraciu a zabezpečiť pokojnú tranzíciu moci, keď v roku 2013 odstúpi.

Kritici obviňujú Saakašviliho z autoritárneho výkonu moci, monopolizácie štátnych médií, ich zneužívajnia pre vlastné ciele a vyčítajú mu aj využívanie polície pri potláčaniach protivládnych protestov.

Rozhovor vo Wall Street Journal vyššiel pred plánovanou návštevou amerického viceprezidenta Joe Bidena v Gruzínsku. 

Saakašvili v pondelok prisľúbil, že vypíše nové miestne voľby, viac mediálneho priestoru pre svojich oponentov ako aj niektoré miesta v orgánoch vlády.

Opozícia je ale skeptická. „Je to samé bla, bla, bla“, hovorí opozičný líder Levan Hachešiladze. „Sľuboval veci aj predtým a bez výsledkov“.

Lídri opozície opisujú Saakšviliho ako "súčasť problému, nie riešenia". Chcú tlačiť na Bidena, aby podmienil americkú finančnú pomoc zmenami v Saakašviliho správaní. V prvom rade ale žiadajú vypísanie predčasných  volieb. „Nespravil to, čo by mal spraviť každý demokratický líder po tom, čo stratí 20 % štátneho územia“, hovorí Salome Zurabašvili – rezignovať.