Sacharovovu cenu dostanú iránski aktivisti

zdroj TASR

„Hovoríme nahlas a jasne: nie ste sami," odkázal iránskym aktivistom počas plenárneho zasadania europarlamentu v Štrasburgu jeho predseda Martin Schulz.

„Udelenie Sacharovovej ceny za slobodu myslenia iránskym občanom Nasrín Sutúde a Džafar Panahí je posolstvom solidarity a uznania voči žene a mužovi, ktorí sa nesklonili pred strachom a zastrašovaním a ktorí sa rozhodli dať prednosť osudu svojej zemi pred ich vlastným,“  vyhlásil.

Spresnil, že udelením ceny vyjadruje EP úctu všetkým mužom a ženám v Iráne, ktorí sa nenechávajú zastrašiť.

Nasrín Sutúde je iránskou právničkou a obhajkyňou ľudských práv. Zastupovala napríklad uväznených opozičných aktivistov po sporných prezidentských voľbách v júni 2009.

V septembri 2010 bola obvinená zo šírenia propagandy a sprisahania s cieľom poškodiť bezpečnosť štátu. V súčasnosti je držaná v samoväzbe.

Druhým laureátom je režisér, scenárista a strihač Džafar Panahí, ktorý vo svojich filmoch zobrazuje bezprávie a humanistický pohľad na život v Iráne.

Hlavnou témou jeho filmovej tvorby je zobrazenie ťažkých a chudobných podmienok žien a detí. Jeho film Biely Balónik bol ocenený na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes cenou Zlatá kamera.

V roku 2010 bol zatknutý a odsúdený na 6 rokov väzenia, 20 ročný zákaz režírovania, prípadne opustenie Iránu.

Na Sacharovovu cenu ich oboch nominovali politické skupiny sociálnych demokratov, zelených, liberálov a skupina ďalších 13 europoslancov. 

Do posledného výberového kola nominácii sa dostali aj bieloruský aktivista Aleš Bialiatski a členky skupiny Pussy Riot. Práve ruská punkova skupina vzbudila najväčšie kontroverzie, keď samotné ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo nomináciu za pokus spochybniť súdom vydaný verdikt. 

„Osobnosti, nominované v tomto roku na Sacharovovu cenu reprezentujú hodnoty a myšlienky, ktoré sú nám všetkým blízke. Mojim kandidátom bol Aleš Bialiatski z bieloruskej opozície, človek, ktorý sa svojou občianskou odvahou a myslením stal vzorom pre mnohých Európanov," uviedol slovenský europoslanec Eduard Kukan.

Udeľovanie Sacharovovej ceny sa nezaobišlo bez búrlivých debát. Viacerí europoslanci kritizujú skutočnosť, že parlamentná delegácia sa rozhodla navštíviť svojich kolegov v Iráne vo veľmi „nevhodnom čase."

Únia v súčasnosti sprísňuje sankcie voči Iránu kvôli jeho jadrovému programu. Návšteva delegácie EP v Teheráne podľa niektorých poslancov môže vyslať do sveta negatívny signál o nejednotnosti európskej zahraničnej politiky.

(EurActiv/TASR)