Saddámov verdikt rozdelil spoločnosť

Krátka správa:

V tlačovej správe fínskeho predsedníctva bol namiesto slova „uvítalo“ použitý výraz „vzalo na vedomie“ v súvislosti s vyhlásením verdiktu pre Saddáma Husajna bagdadským tribunálom 5. novembra 2006. Správa hovorí o „systematickom, ďalekosiahlom a extrémne krutom porušovaní ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva režimom  Saddáma Husajna“. Na druhej strane sa však predsedníctvo odvoláva na „dlhotrvajúci negatívny postoj EÚ proti trestu smrti“ a ďalej uvádza: „Charakter jeho trestných činov, ako aj potreba celonárodného zmierenia znamenajú, že všetky súdne procesy v krajine musia spĺňať kritériá spravodlivého súdneho procesu.“ Fínsky minister zahraničia Erkki Tuomioja bol však nekompromisný vo svojich vyjadreniach v súvislosti s tým, či si myslí, že bagdadský tribunál proti  Saddámovi Husajnovi a siedmim vyšším úradníkom Ba’athskeho režimu túto požiadavku splnil.

Britská ministerka zahraničných vecí Margaret Beckett uvítala fakt, že „Saddám Husajn a ostatní obvinení boli postavení pred súd a museli sa zodpovedať zo svojich činov“, pričom dodáva, že „režim spáchal desivé zločiny. Je správne, že o tých, čo sú obvinení z takýchto zločinov spáchaných proti irackému ľudu, rozhodujú iracký súd.“ Beckett nekomentovala trest smrti.

Americký prezident George Bush poukázal na to, že „Saddám Husajn bude mať automatické právo odvolať sa voči rozsudku,“ pričom dodáva, že „on, na rozdiel irackého ľudu, bude naďalej súdený v spravodlivom procese a naďalej sa bude tešiť všetkým právam, ktoré mu podľa zákona prislúchajú.“ Bush sa vyjadril, že „dnešný rozsudok je významným úspechom v dejinách na ceste k slobodnej a spravodlivej a zjednotenej spoločnosti“.

Predseda Socialistickej skupiny Európskeho parlamentu Martin Schulz vyzval po diplomatických snahách EÚ, aby sa predišlo poprave Saddáma Husajna. Podľa neho „ak Saddáma obesia, zlo ktoré spôsobil bude rýchlo zabudnuté. Ak ho ponecháme nažive za mrežami, udržíme aj spomienku na jeho barbarský režim a bude to ľudstvu pripomínať utrpenie jeho obetí.“ Dodal, že „poprava Sadáma iba prehĺbi existujúce nezhody v Iraku a zabráni dosiahnutiu kompromisov na nájdenie mierovej budúcnosti pre krajinu. Okamžitý trest smrti by tiež odoprel kurdskému obyvateľstvu spravodlivú možnosť vidieť Sadáma  odsúdeného za hrozné zverstvá, ktoré na nich  spáchal.”

Viacerí pozorovatelia, medzi inými i ruská vláda, poukázali na fakt, že verdikt bol náhodou vyhlásený práve v čase, keď kulminuje predvolebná kampaň pred americkými voľbami do Kongresu 7. novembra 2006. 

Postoj Slovenska k poprave bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna je podľa premiéra Fica totožný s postojom EÚ. „Z hľadiska práva je pre Slovenskú republiku trest smrti neakceptovateľný, keďže sme členmi EÚ a máme určité záväzky k Rade Európy,“ uviedol Fico.