Salvini chce vytvoriť „Ligu líg“ na obranu záujmov národných štátov v Európe

Matteo Salvini na mítingu v Pontide [EPA-EFE/Paolo Magni]

Budúcoročné európske voľby by mali byť referendom o elitách, bankách, prisťahovalectve a zárukách práce, ako aj „o Európe, ktorá chráni svojich občanov“.

Predseda talianskej koaličnej strany Liga Severu (LN) Matteo Salvini chce spojiť úsilia partnerských politických subjektov vo viacerých krajinách, aby sa takto zabezpečilo, že agenda EÚ „nezatieni“ záujmy národných štátov.

Informovala o tom v nedeľu 8. júla agentúra AP.

Salviniho Liga líg

Salvini, ktorý v talianskej koaličnej vláde zastáva funkciu ministra vnútra, v nedeľu na výročnom zhromaždení členov a sympatizantov LN v severotalianskom meste Pontida vyhlásil, že chce rozšíriť svoje politické hnutie, ktoré už transformoval z regionálnej na celoštátnu politickú silu. Podľa jeho predstáv by tak v Európe mala vzniknúť „Liga líg“ zjednocujúca hnutia, ktoré „chcú brániť hranice“ svojich štátov a „blahobyt svojich detí“.

„Summit nehumánnosti“? Dohoda o migrácii čelí kritike aj otázkam

Regionálne platformy vylodenia odmietajú krajiny, ktoré ich majú hostiť. Podoba kontrolovaných centier pre migrantov v Európskej únii je zase nejasná. A stredoeurópske krajiny popreli, že by sľúbili pomôc Nemecku.

Salvini predtým deklaroval, že budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu by mali byť „referendom o elitách, bankách, financiách, prisťahovalectve a zárukách práce“ a „o Európe bez hraníc s masovou migráciou a Európe, ktorá chráni svojich občanov“.

Podľa talianskych médií na zhromaždenie LN do Pontidy prišlo vyše 50 tisíc ľudí z celého Talianska.

LN vedie v prieskumoch

Zhromaždenie sa konalo v Pontide pre to, že práve v tomto meste pri Bergame sa v roku 1167 zrodila Lombardská liga – aliancia severotalianskych mestských komún (Benátky, Miláno, Cremona, Padova) proti rímsko-nemeckému cisárovi Fridrichovi I. Barbarossovi.

Začalo sa rakúske predsedníctvo, prioritou majú byť aspekty európskej bezpečnosti

Viedeň prebrala od Sofie symbolické žezlo predsedajúcej krajiny 1. júla. Rakúsko bude Radu Európskej únie viesť už po tretí krát.

Prieskumy verejnej mienky v Taliansku podľa AP ukazujú, že LN je  teraz najobľúbenejšou politickou stranou v krajine.

AP dodala, že Salvini má dobré vzťahy s francúzskou pravicovou političkou Marine Le Penovou a britským euroskeptikom Nigelom Farageom, svojho času lobujúcim za referendum o vystúpení Británie z Európskej únie, ktoré sa skončilo víťazstvom prívržencov brexitu.