Sankcie voči Rusku pritvrdia

Príprava odvetných opatrení voči Rusku začala. Ich formálne oznámenie sa očakáva počas budúcotýždňového stretnutia ministrov zahraničia v Bruseli (17.3.).

„Z ruskej strany neexistuje žiadna snaha o deeskaláciu vypätej situácie. EÚ tak nemá inú možnosť, než okamžite zaviesť cestovné obmedzenia, zmraziť aktíva a zrušiť summit EÚ–Rusko,“ povedal zástupca EÚ.

Lídri únie sa minulý týždeň na summite zhodli na trojstupňovom postupnom zvyšovaní tlaku na Moskvu za krymskú inváziu. Zároveň ako prvé zastavili rozhovory o bezvízovom styku a novej investičnej dohode.

Vo vyhlásení prezidentov a premiérov sa uvádza, že Rusko musí začať rokovať s dočasnou ukrajinskom vládou „v najbližších dňoch“, inak bude čeliť ďalším sankciám. Tie teraz pripravujú.

Spojené štáty v pondelok vyhlásili, že chcú vidieť „konkrétne dôkazy“, že je Rusko pripravené zapojiť sa do diplomatického riešenia sporu o Krym.

Správy z Krymu naznačujú, že Rusi svoju prítomnosť na polostrove zatiaľ neprehodnotili. Moskva pritom tvrdí, že nad rusky hovoriacimi jednotkami nemá žiadnu kontrolu.

Postupnosť sankcií

Hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Maja Kocijančič na otázku, kedy EÚ prijme voči Ruskej federácii ďalšie sankcie, odvetila, že v tejto fáze zatiaľ pevný dátum nie je.

„V tejto chvíli nemôžem potvrdiť žiadny presný časový rámec, ale môžem potvrdiť, že sa začali prípravné práce,“ povedala novinárom hovorkyňa.

Príprava sankcií EÚ zvyčajne trvá niekoľko dní, kým sa cez špecializované komisie a vyslancov EÚ napokon dostanú k ministrom.

Odvetné kroky budú okrem zákazov cestovania a zmrazenia víz zahrňovať pravdepodobne aj zrušenie všetkých summitov EÚ–Rusko.

Ak úradníci nestihnú navrhované opatrenia pripraviť už na Radu ministrov zahraničných vecí, tak ich prerokujú lídri únie na summite 20. až 21. marca.

Spomínané opatrenia predstavujú druhý stupienok v trojstupňovej reakcii Európskej únie. Potom by už zrejme nasledovalo zbraňové a obchodné embargo, avizujú diplomati.

EÚ zároveň podniká kroky na uľahčenie ukrajinského prístupu na spoločný európsky trh.

V utorok mala Európska komisia schváliť opatrenia, ktoré by Ukrajine umožnili voľnejšie vyvážať do únie. To by malo do ukrajinského rozpočtu priviesť dodatočných 500 miliónov eur.

EÚ a Ukrajina budú o plnohodnotnej dohode o voľnom obchode rokovať až po májových prezidentských voľbách a vymenovaní novej vlády.

Ozveny Európskej rady

Vyhliadku Ukrajiny na členstvo v Európskej únii, čo i len podmienečnú, odmietlo Francúzsko.

Kým Poľsko sa túto možnosť pokúšalo na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady presadzovať, podľa francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda by to bol krok príliš ďaleko.

Poľský premiér Donald Tusk chcel Ukrajine ponúknuť perspektívu členstva v záveroch Európskej rady. Iné krajiny naopak podporili francúzsku pozíciu.

Nemecký postoj k otázke ukrajinského členstva sa blíži poľskému.

Minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier sa netají túžbou otvoriť dvere únie pre Ukrajinu. Rozhodný postoj Nemecka však zatiaľ chýba.

Európska ľudová strana (EPP/EĽS) minulý týždeň na svojom kongrese v Dubline posun Ukrajiny smerom do únie podporila.

O situácii na Ukrajine budú zajtra v Budapešti rokovať s nemeckým rezortným kolegom šéfovia diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky.

(EurActiv/Reuters)