Sarkozy chce od európskej obrany viac. Čo na to Brown?

Krátka správa

V britských vládnych kruhoch momentálne nie je veľmi praznivá atmosféra pre veľké iniciatívy v európskej obrannej politike, píše denník Finantial Times.

Situácia by sa vraj mohla zmeniť po úspešnej ratifikácii Lisabonskej zmluvy. Jej text a predovšetkým podoba s Ústavnou zmluvou dala britskej opozícii nejednu zámienku vyvýjať na kabinet Gordona Browna enormný tlak podporovaný médiami aj euroskeptickou verejnosťou. Pesimistickejší variant hovorí, že zmena postoja v Británii nenastane minimálne do volieb, ktoré by sa mali konať najneskôr v roku 2010.

Po prvý krát sa informácia, že Francúzsko uvažuje o návrate do vojenských štruktúr Aliancie objavila v septembri. Jedna z hlavných podmienok Francúzska bolo miesto v najvyšších štruktúrach velenia NATO.

Francúzsky prezident pri viacerých príležitostiach, v interview pre The New York Times a aj v nedávnom triumfálnom ťažení v americkom Kongrese, vyhlásil, že podmienkou pre návrat Francúzska je, aby Spojené štáty akceptovali nezávislú európsku obrannú kapacitu.

Sakozy už rovnako avizoval, že chce z Euróspkej obrannej a bezpečnostnej politiky spraviť prioritu šesť-mesačného predsedníctva v EÚ v druhej polovici budúceho roka. Sústrediť sa pri tom chce najmä na prijímanie rozhodnutí a inštitucionálne otázky, na intergráciu trhov s obrannou technikou a harmonizáciu programov na školách pre dôstojníkov. Myšlienka, ktorá stojí za hramonizáciu vojenského vzdelávania je vytvorenie európskeho „espritu zborov“.

Na jeseň budúceho roka sa očakáva oživenie bristko-francúzskeho sporu o rozšírení operačnej a plánovacej bunky EÚ. Bola to pri tom práve dohoda medzi Francúzskom a Veľkou Britániou z roku 1998 v St. Malo, ktorá otvorila nové možnosti pre obrannú politiku EÚ. V texte sa okrem iného písalo, že EÚ musí mať kapacitu pre samostatnú akciu, potrebné vojenské sily a musí byť pripravená na ich použitie v prípade medzinárodných kríz.