Sarkozy: Podmienkou pre návrat do NATO je posilnenie EBOP

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy

Krátka správa

V interview pre americký denník The New York Times Sakozy povedal, že sa tak stane ak Američania akceptujú nezávislú európsku obrannú kapacitu. Úmysel spraviť z posilnenia Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky jednu s priorít Francúzskeho predsedníctva (druhý polrok 2008) avizoval už v auguste vo svojom prvom zahraničnopolitickom prejave.

„Európa, ktorá je schopná brániť sa nezávisle nebude predstavovať pre Američanov riziko, ale naopak prínos.“

Druhou podmienkou by malo byť miesto pre Francúzsko na najvyšších úrovniach v štruktúre velenia NATO. „Francúzsko môže zastať svoje miesto len ak je na to priestor, je ťažké zaujať miesto, pokiaľ pre vás nie je vyhradené“, uviedol Sarkozy.

Administratíva Billa Clintona v roku 1997 odmietla podmienky Sarkozyho predchodcu v prezidentskom úrade Jaquesa Chiraca na návrat do vojenských štruktúr NATO.

V rovnakom interview francúzsky prezident povedal: „Nemôžem byť kritizovaný za to, že chcem pre Francúzsko prvé miesto… Ak nepreberie vedenie Francúzsko, tak kto?“ Vyjadril svoj obdiv pre americkú demokraciu v súvislosti s dlhou prezidentskou predvolebnou kapaňou: „Všetka česť americkej demokracii!“ Na margo vzájomných vzťahov s USA povedal: „ Som hrdý na to, že som priateľom Američanov. Hovorím to New York Times, ale povedal som to aj Francúzom, čo vyžaduje trochu viac odvahy a je aj trochu tažšie“.