Sarkozy rieši iránsky jadrový program

„Stretnutie bude príležitosťou na diskusiu šiestich [svetových mocností] o vôli opätovne hovoriť s Iránom o otázkach šírenia jadrových zbraní,“ uvádza v oficiálnom stanovisku úrad francúzskeho prezidenta. Nikolas Sarkozy sa dnes (3.6.) v Elyzejskom paláci stretá s iránskym ministrom zahraničia Manúčehrom Mottakím.

Spojené Štáty, Rusko, Čína, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia v apríli spoločne vyhlásili, že chcú pozvať Irán a spoločne s ním diskutovať o hľadaní diplomatického riešenia sporu o tamojší jadrový program. Pozvanie sa vtedy stretlo s chladnou odozvou z Teheránu.

Stretnutie francúzskeho prezidenta a šéfa iránskej diplomacie je za posledné obdobie prvým oficiálnym stretnutím na vysokej úrovni a vôbec prvým stretnutím Nicolasa Sarkozyho s vysokým iránskym predstaviteľom od jeho inaugurácie v roku 2007. Vo všeobecnosti, dvojstranné stretnutia s Iránom vo veci jadrového programu sú zriedkavé.

Západné krajiny obviňujú Irán, že potajomky vyvíja jadrové zbrane. Krajina, ktoré je piatym najväčším vývozcom ropy vo svete, takéto špekulácie odmieta a hovorí, že svoj jadrový program využíva výlučne na civilné energetické účely.

Stretnutie Sarkozyho a Mottakího sa uskutočňuje 9 dní pred iránskymi prezidentskými voľbami. Súčasný prezident Mahmúd Ahmadínedžád čelí opozícii zo strany umiernenejších lídrov, ktorí si želajú odmäk vo vzťahoch so západnými krajinami.

Sarkozy bude hovoriť i s Obamom

Francúzsky prezident by sa mal s americkým prezidentom Barackom Obamom stretnúť v sobotu. Predpokladá sa, že jednou z ich spoločných tém bude i jadrový program Iránu a výsledok dnešného francúzsko-iránskeho stretnutia.

Barack Obama krátko po svojej inaugurácii naznačil, že tón americkej politiky voči Iránu sa zmení. Obamov predchodca George W. Bush sa snažil o medzinárodnú izoláciu Teheránu.

Popri niekoľkých medzinárodných stretnutiach sa už uskutočnilo aj niekoľko americko-iránskych schôdzok. Napríklad naposledy iránsky minister Mottakí krátko neformálne diskutoval so špeciálnym americkým vyslancom Richardom Holbrookom v apríli počas jednej konferencie v japonskom Tokiu.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov včera vyhlásil, že od obnovených 6-stranných rozhovorov si sľubuje pozitívny výsledok. „Naše návrhy k Iránu sú dobre známe. Očakávame konštruktívnu reakciu iránskej administratívy,“ vyhlásil v Moskve po stretnutí s Avigdorom Liebermanom, izraelským ministrom zahraničia.

„Naozaj máme teraz dobrú šancu, ak berieme do úvahy i postoj novej americkej administratívy k riešeniu iránskeho jadrového programu,“ doplnil Lavrov.

Obama ponúkol Iránu obnovenie diplomatických vzťahov za predpokladu, že Teherán „otvorí svoju zovretú päsť“. Washington však nevylúčil vojenskú intervenciu v prípade, že diplomacia neprinesie úspech.

EurActiv/Reuters