Sarkozy „utiekol“ pred domácimi problémami na summit

zdroj: TASR/AP

Pokojná atmosféra summitu v Deauville, na ktorom sa okrem francúzskeho prezidenta zúčastnili aj jeho ruský kolega Dmitry Medvedev a nemecká kancelárka Angela Merkelová, ostro kontrastovala s televíznymi zábermi naprieč Francúzskom. Tie ukazujú, že krajina sa zmieta v masových protestoch a v niektorých predmestských oblastiach aj v násilí. Súčasný štrajk má za následok aj nedostatok paliva, ktorý je výsledkom blokovania rafinérií. Podľa odborov je do protestov zapojených viac ako tri milióny ľudí. Polícia odhaduje ich počet na 1,2 milióna.

Dôvodom štrajku je nesúhlas obyvateľov so Sarkozyho plánmi zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo súčasných 60 na 62 rokov. Novinkou tohto týždňových protestov je skutočnosť, že sa do nich zapojili aj študenti a mladí ľudia, ktorí argumentujú tým, že aj ich sa týkajú pripravované reformy.

Francúzska televízna stanica France2 financovaná z verejných zdrojov odvysielala zábery, na ktorých držia tínedžeri transparenty s nápisom „Sarkozy, máš problém, mládež je v uliciach“. Podľa študentských spolkov bolo zablokovaných viac ako tisíc škôl.

Tieto zábery nie sú jediné, kvôli ktorým odborníci pripomínajú súčasný stav vo Francúzsku protesty z mája 1968, ktoré vyústili do generálneho štrajku. Vtedy musela krajina po prvý raz v histórii siahnuť po svojich strategických rezervách ropy. Francúzska vláda však v súčasnosti popiera, že by sa plánovala uchýliť k tomuto kroku. Mnohé čerpacie stanice však dostali nariadenie od miestnych úradov, aby zásobovali iba políciu a miestne služby. Nedostatku pohonných hmôt v súčasnosti čelí približne 4000 z 12tisíc čerpacích staníc v krajine.

Ruská agenda

Napriek medzinárodnému charakteru summitu v Deauville sa tlač Sarkozyho neustále pýtala na domáci vývoj udalostí. Ten na demonštrantov naliehal, aby ukázali zdržanlivosť a trval na tom, že penzijná reforma musí pokračovať, pretože sa vo Francúzsku už príliš dlho odkladala.

Na medzinárodnej scéne si Sarkozy zaistil Medvedevov súhlas, že sa zúčastní summitu NATO 19. a 20. novembra v Lisabone. Ohľadne kontroverzných plánov na výstavbu amerického protiraketového štítu v Európe ruský prezident povedal, že jeho krajina potrebuje viac informácií.

„V súčasnosti vyhodnocujeme myšlienku tohto návrhu, ale myslím, že NATO samotné musí pochopiť v akej forme chce, aby sa Rusko pripojilo k tomuto systému, čo to prinesie, akým spôsobom je možné dosiahnuť dohodu a ako pokročíme,“ povedal Medvedev a dodal: „Iba na základe ohodnotena tohto návrhu môžeme poskytnúť odpoveď na to ako pokračovať pri myšlienke európskej raketovej obrany.“

Na nátlak Moskvy, aby EÚ zrušila vízovú povinnosť pre občanov Ruska, Sarkozy povedal, že v dlhodobom horizonte je možné v tejto otázke nájsť odpoveď- na tvári ruského prezidenta bolo pri tejto odpovedi vidieť sklamanie. „Ako to vnímam ja, za 10 až 15 rokov je predstava dosiahnuť spoločný hospodársky priestor EÚ- Rusko, koniec vízovej povinnosti a spoločný bezpečnostný koncept,“ uviedol Sarkozy.

Predseda výboru pre zahraničné vzťahy ruskej štátnej Dumy Konstantin Kosačev však povedal, že vízový problém sa podarí vyriešiť oveľa skôr a horizont 10 až 15 rokov platí najmä pre vytvorenie plnej hospodárskej a bezpečnostnej spolupráce medzi oboma stranami.

Zmierlivosť v rómskej otázke

Rozhodnutie Komisie pozastaviť právne kroky proti Francúzsku vo veci kontroverzného vysťahovania Rómov Sarkozyho upokojilo. Eurokomisárka pre spravodlivosť a základné práva Viviane Reding včera (19. októbra) priamo povedala, že Francúzsko splnilo požiadavky Komisie ohľadne zmeny svojej národnej legislatívy tak, aby sa dali lepšie uplatňovať zákony EÚ o slobodnom pohybe. Informáciu o pláne uskutočniť tieto zmeny pritom Paríž Komisii povedal údajne len jednu hodinu pred konečným termínom o polnoci 15. októbra. „Som veľmi rád, že prevážil rozum,“ povedal Sarkozy novinárom v Deauville.

Hovorca Komisie však vysvetlil, že spor s Francúzskom má dve dimenzie. Prvou je práve zosúladenie francúzskej legislatívy s právom EÚ, kde mal Paríž termín do 15. októbra. Druhou dimenziou je preverenie, či sa politika vysťahovania zameriavala len na rómsku komunitu, čo by znamenalo diskrimináciu na základe rasy, či etnika. V tomto smere neexistujú pre Francúzsko žiadne konečné termíny, čo znamená, že krajina stále čelí vyšetrovaniu. To potvrdila Komisia aj slovami, že bude naďalej monitorovať situáciu v krajine v tejto oblasti.

Ďalšie kroky

  • 28.- 29. október: summit EÚ v Bruseli
  • 19.- 20. november: summit NATO v Lisabone
  • november 2010: stretnutie G20 v Seoule (Južná Kórea)
  • január 2011: Francúzsko preberie predsedníctvo v G20