Schengen: Bez kontrol už pred Vianocami?

Franco Frattini

Krátka správa

Hranice by sa mohli pre cestujúcich úplne otvoriť v skoršom termíne ako bolo pôvodne plánované. Hoci na letiskách by mali kontroly pokračovať až do marca 2008, na pozemných hraniciach by podľa Ruia Pereiru, portugalského ministra vnútra mohli byť odstránené už týždeň pred vianočnými sviatkami.

Podľa Pereiru všetky vykonané testy potvrdili, že bude možné uvoľniť bariéry ešet pred koncom roka. Do Schengenského priestoru by tak okrem Slovenska vstúpilo ešte osem krajín: Slovinsko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko a Česká republika. Cyprus, ktorý je desiatou krajinou, ktorá vstúpila do Únie v roku 2004, odložil vstup do Schengenu o jeden rok.

Franco Frattini, komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť rovnako potvrdil, že očakáva zrušenie hraničných kontrol na pozemných a námorných hraniciach medzi polovicou a koncom decembra 2007.

Ministri EÚ definitívne rozhodnú o rozšírení Schengenu na svojom stretnutí 8. novembra tohto roku. Do súčasnosti implementovalo Schengenskú dohodu dokopy 15 štátov, z toho Island a Nórsko nie sú členmi EÚ.

Diskutujte: Rozšírenie Schengenu – definitívny rozpad zvyškov “železnej opony” alebo jej presun ďalej na východ?