Šéf Frontexu: Fungujúca pohraničná agentúra EÚ zmení pravidlá hry

Fabrice Leggeri, zdroj EurActiv.com

Európska pohraničná a pobrežná stráž je právne rovnaká entita ako Frontex, no dostáva väčšie právomoci a zdroje.

Európskej agentúre zameranej na ochranu vonkajších hraníc sa bude ale stále hovoriť Frontex.

„Povedzme si to jednoducho – všetci máme krstné meno a priezvisko. Takto to pochopíme najlepšie,” komentoval tento týždeň na stretnutí s novinármi výkonný riaditeľ agentúry Fabrice Leggeri.

Nariadenie o Európskej pohraničnej a pobrežnej stráži je účinné od 6. októbra, finálnu dohodu doťahovalo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Novú fázu v pôsobnosti agentúry spustili symbolicky na bulharsko-tureckej hranici.

Navýšenie rozpočtu a lepšia akcieschopnosť

Rozpočet pre Frontex sa vlani strojnásobil a agentúra tak dokáže rozšíriť svoje operácie.

V súčasnosti má približne 660 pracovníkov v Grécku, 550 v Taliansku a ďalších 200 v Bulharsku na pozemných hraniciach s Tureckom a Srbskom. Desiatky zamestnancov navyše pôsobia na kľúčových letiskách a iných miestach. Agentúra môže v súčasnosti do terénu vyslať približne 1 500 strážcov hraníc.

Frontex má taktiež k dispozícii 19 plavidiel v Grécku a 9 v Taliansku.

Nový mandát umožňuje Frontexu vyslať svojich príslušníkov kdekoľvek pozdĺž vonkajšej hranice EÚ. Skupina rýchleho nasadenia zložená z ďalších 1 500 pracovníkov môže zasiahnuť, ak niekde vznikne krízová situácia. Leggeri ďalej vysvetlil, že nové nariadenie ukladá členským štátom povinnosť poskytnúť agentúre presný počet príslušníkov.

V porovnaní s minulým rokom sa podarilo navýšiť rozpočet agentúry z 142 na 250 miliónov eur. Budúci rok sa očakáva rozpočet vo výške 320 miliónov, ktorý by mal každoročne následne rásť až do roku 2020.

Výkonný riaditeľ zdôraznil, že cieľom do tohto roku je dosiahnuť počet 1 000 zamestnancov v ústredí, pričom mnoho z nich sa neskôr zapojí do operácií v teréne.

100 miliónový rozpočet pre námorné operácie robí z Frontexu už teraz najväčšiu spomedzi národných pohrančiných agentúr.

Rozšírenie právomoci

Nový mandát znamená pre agentúru nové právomoci aj v oblasti boja proti organizovanému zločinu a terorizmu.

Podľa Leggeriho bude Frontex fungovať ako “filter” a ochraňovať slobodu pohybu v EÚ.

Mandát agentúre zároveň umožňuje získavať viac osobných údajov z rozhovorov s prichádzajúcimi migrantmi. Cieľom je postaviť pred súd prevádzačov.

Spomínaný mandát taktiež zavádza koncept „hodnotenia zraniteľnosti“. Agentúra bude môcť vyhodnocovať, či členské štáty dokážu náležite vyhodnotiť hrozby migračnej krízy.

Leggeri priznáva, že viaceré členské štáty prejavili záujem hostiť sídlo agentúry. Momentálne sídli vo Varšave.