Šéf eurosocialistov v EP Ficovi: Zahanbili ste nás

Zdroj: Európsky parlament

Navrhol to na stretnutí svojej politickej rodiny pred rokovaním Európskej rady v Bruseli.

„Pozícia, ktorú prezentuje pán Robert Fico, že nebude tolerovať masovú migráciu moslimských imigrantov, ktorí začnú stavať svoje mešity alebo, že Slovensko je pre Slovákov a nie menšiny, zahanbilo celú progresívnu rodinu," uvádza Gianni Pittela vo vyhlásení.  

„Pretrvávajúca neochota prebrať zodpovednosť a ukázať solidaritu v rámci utečeneckej krízy je v rozpore s našimi hodnotami a politickými presvedčeniami. Nemôžete sa len nazývať progresívnym, musíte to ukázať vo svojich slovách a činoch."

Preto navrhuje prezidentovi Strany európskych socialistov (PES) Bulharovi Sergejovi Staniševovi, aby začal procedúru pozastavenia členstva Smer-u a zároveň pozval  Fica, aby vysvetlil svoje postoje v Strane európskych socialistov.

Na tento krok Pitellu reagovala europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková Beňová.

Tvrdí, že strana SMER-SD nikdy nespochybňovala potrebu pomoci utečencom a aktívne sa podieľala na návrhoch pre spoločné európske riešenie migračnej krízy.

„Odmietnutie povinného prerozdelenia sme niekoľkokrát racionálne odôvodnili, nikdy sme však nespochybnili našu pripravenosť aktívne sa podieľať na pomoci,“ dodáva.

Beňová upozorňuje, že množstvo výrokov, ktoré predseda frakcie S&D Gianni Pitella uvádza ako dôvod pre svoj návrh je nepravdivých a predseda strany SMER-SD Robert Fico ich nikdy nepovedal.

Vo Ficových výrokoch, tak ako sú uvedené v stanovisku Gianniho Pittellu v anglickom jazyku je istý posun, niektoré sa obsahom ale približujú k tomu, čo premiér pri viacerých príležitostiach povedal.

Podľa europoslankyňa Moniky Flašíkovej Beňovej Robert Fico „chápe, že predseda frakcie S&D v Európskom parlamente Gianni Pitella, ako reprezentant a zástupca Talianska na pôde Európskeho parlamentu, môže vnímať situáciu citlivejšie.“

Fico sa tiež podľa jej vyhlásenia „ohradzuje proti spochybneniu vyznávania a dodržiavania hodnôt sociálnej demokracie zo strany Smer-SD. Navyše, procedúra na vylúčenie strany Smer-SD v tejto chvíli začatá nebola a strana Smer-SD je presvedčená, že k takejto procedúre ani nedôjde.“ 

Europoslanec za Smer-SD vidí Vladimír Maňka za stanoviskom šéfa eurosocialistov v EP aj aktivitu konkrétnej belgickej europoslankyne. Pittellu aj Staniševa označuje za objektívnych ľudí a verí, že sú prístupní argumentom a vysvetleniam. Tiež upozorňuje na nesúlad niektorých citovaných vyhlásení s výrokmi Roberta Fica.

Podporu Robertovi Ficovi dnes vyjadril český premiér Bohuslav Sobotka, ktorého ČSSD je tiež členom PES. Podľa neho nie je správne trestať členov za vyjadrenie iného názoru.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz na tlačovej konferencii na margo Európskej rady vyhlásil, že nesúhlasí s pozíciami Roberta Fica pokiaľ ide o preferovanie kresťanských utečencov.

Európski socialisti pozastavili vtedy ešte len kandidatúru Smer-u na členstvo aj v roku 2007, po tom, čo pribral do vlády nacionalistickú Slovenskú národnú stranu. Neskôr od tejto sankcie upustili, ešte počas trvania koalície s SNS.

Európski socialisti opakovane vyčítajú Európskej ľudovej strane, svojim najväčším politickým súperom, že sa nedištancujú od výrokov maďarského premiéra Viktora Orbána.