Šéfovi Frontexu robí najväčšie starosti Španielsko

Šéf Frontexu Fabrice Leggeri [EPA-EFE/Stéphanie Lecocq]

Fabrice Leggeri poukázal na zvyšujúci sa počet nelegálnych pokusov prekročiť hranicu Európskej únie cez Pyrenejský polostrov. Vyslovil sa za zriadenie záchytných centier pre migrantov pri afrických brehoch.

Riaditeľ Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) Fabrice Leggeri varoval pred vznikom novej hlavnej trasy pre migrantov, ktorí sa snažia dostať z Afriky do Európy. Tá by podľa neho mohla viesť cez Španielsko, informovala v sobotu 7. júla agentúra DPA.

„Ak sa ma spýtate, čo je v súčasnosti moja najväčšia starosť, tak poviem, že Španielsko,“ vyjadril sa Leggeri pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag. Upozornil, že počas júna bolo v západnej časti Stredozemného mora zaznamenaných približne 6 000 ilegálnych prechodov z Afriky do Španielska.

Polovicu migrantov tvoria Maročania

„Ak budú tamojšie čísla stúpať tak ako v poslednom čase, stane sa táto cesta tou najdôležitejšou,“ konštatoval šéf Frontexu s odkazom na španielsku trasu.

Približne polovicu ľudí, ktorí využívajú v súčasnosti túto trasu, tvoria Maročania, zvyšní pochádzajú zo západnej Afriky.

Leggeri sa vyslovil za napredovanie v plánoch na zriadenie medzinárodných záchytných centier v Afrike, aby už nikto nemohol predpokladať, že ho po záchrane na mori vezmú do Európy. „Ak prestane tento automatizmus, budeme môcť úspešne bojovať proti takémuto zločineckému obchodnému modelu,”“ povedal na margo prevádzačstva.

Africká únia odmietla európsky plán na vyloďovacie platformy pre migrantov

Africkí lídri oznámili, že chcú vytvoriť nový orgán, ktorý by koordinoval ich národné politiky v oblasti migrácie. Zároveň odmietli plány Európskej únie zriadiť vyloďovacie platformy na svojom území.

Konkrétne opatrenia v septembri

Účastníci minulotýždňového summitu EÚ sa pod vplyvom vládnej krízy v Nemecku dohodli na sprísnení azylovej politiky, čoho súčasťou je i možnosť umiestňovať migrantov zachránených na mori do ústredných zberných táborov na európskej pôde.

Ďalším plánovaným opatrením je zvýšenie ochrany vonkajších hraníc EÚ, spojené s navýšením počtu zamestnancov Frontexu na 20 tisíc do roku 2020

Európska komisia plánuje pretaviť závery z júnového summitu do konkrétnych opatrení v septembri, napísal portál EURACTIV.com.

Už žiadne žiadosti o azyl na európskej pôde, navrhuje rakúske predsedníctvo

Berlín a Viedeň sa dohodli na vracaní migrantov do Grécka a Talianska. Rakúske predsedníctvo v Rade EÚ navyše navrhlo zaviesť systém, ktorý by znemožnil podanie žiadosti o azyl na území Európskej únie.