Šesť členských štátov EÚ sa snaží obnoviť víza pre balkánskych občanov

foto: Žena prechádza okolo grafiti "EÚ ? Nie, ďakujeme!" 20. februára 2008 v Belehrade. zdroj: TASR

V liste sa píše, že členské štáty EÚ musia čeliť veľkému nárastu počtu žiadostí o azyl z krajín západného Balkánu.

EÚ zjednodušila požiadavky na víza pre občanov štátov západného Balkánu s výnimkou Kosova v roku 2009. Odvtedy čelí niekoľko štátov Únie každý mesiac veľkému množstvu žiadateľov o azyl, najmä Rómov a Albáncov.

Podľa hovorcu eurokomisárky pre vnútorné záležitosti je väčšina žiadostí o azyl neopodstatnená, no napriek tomu sa musia úrady každou dôkladne zaoberať, čo stojí čas a peniaze.

Mnohí tzv. žiadatelia o azyl sú si pritom vedomí toho, že azyl nedostanú, ale kým sa o tom nerozhodne, využívajú výhody, ktoré im tento status poskytuje – bezplatné ubytovanie a vreckové peniaze.

Komisia a Európsky parlament rokujú o klauzule, ktorá by umožnila členským štátom dočasne prerušiť bezvízový režim. Štáty žiadajú v liste Komisiu, aby prácu na takejto klauzule urýchlila.

„Obrovský príval ľudí zo Srbska a Macedónska sa musí okamžite zastaviť,“ vyhlásil nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich.

Počet žiadostí o azyl zo Srbska narástol zo 496 v júli na 1395 v septembri, z Macedónska z 215 na 1040.

„Žiadatelia o azyl sú ľudia, ktorí utekajú pred perzekúciou, boja sa o svoju bezpečnosť, alebo svoj život v krajinách svojho pôvodu,“ vyhlásila eurokomisárka Cecilia Malmströmová.

„Našou zodpovednosťou je privítať týchto ľudí dôstojným spôsobom,“ dodala.

Belehrad zareagoval na snahy o obnovenie víz ponukou, že bude členským štátom preplácať náklady pri spracovávaní neodôvodnených žiadostí o azyl.

Podľa srbského premiéra Ivica Dačića by obnovenie víz doplatili aj občania, ktorí systém nezneužívajú. „Myslím, že by to malo vážny dopad na puto medzi Srbskom a EÚ,“ povedal.

„Jedná sa asi o 10 000 žiadateľov o azyl v celej Európe. Radšej zaplatíme za týchto 10 000 ľudí, pretože to bude mať pre nás menej škôd ako obnovenie víz,“ dodáva srbský premiér.

Ministri vnútra členských štátov by mali o celej záležitosti rokovať na Rade 25-26 októbra.