Situácia v Egypte bude hlavným bodom ministerského stretnutia EÚ

Jazmínovú revolúciu v arabskom svete mnohí prirovnávajú k roku 1989 vo východnej Európe, zdroj: TASR/ AP

Diplomati viacerých krajín Únie už tlači prezradili, že hlavnou témou rokovaní bude to, či „EÚ adekvátne odpovedá“ na situáciu v týchto krajinách. Pozornosť budia najmä ľudové povstania, ktoré v súčasnosti  zamávali arabským svetom a mnohí ich prirovnávajú k roku 1989 vo východnej Európe, či k 50. rokom v Severnej Afrike, kedy krajiny bojovali o nezávislosť.

Očakáva sa, že ministri na stretnutí príjmu spoločný postoj ohľadne situácie v Tunisku. Ten by sa mal zameriavať najmä na to, ako EÚ podporí proces demokratizácie v krajine, kde posledných 23 rokov vládol ten istý prezident Zine al- Abidine Ben Ali. Čo sa Bieloruska týka, pravdepodobným scenárom je zavedenie doteraz najstriktnejšieho zákazu vycestovať do Únie voči viacerým predstaviteľom režimu a  rodinným príslušníkom Alexandra Lukašenka, prezývaného aj Posledný diktátor Európy. Diplomati uviedli, že nevylučujú ani diskusie o situácii v Albánsku, kde tiež prebieha obdoba Jazmínovej revolúcie.

Líšia sa Egypt a Alžírsko od Tuniska?

Diplomati trvajú na tom, že v jednotlivých krajinách Severnej Afriky panuje rozdielna situácia. Ako príklad uviedli Alžírsko, ktoré má kapacity na potlačenie veľko kapacitných bezpečnostných hrozieb, vrátane ozbrojeného islamského povstania, ku ktorému došlo v 90. rokoch. Jeden z diplomatických predstaviteľov veľkej európskej krajiny uviedol, že rovnako aj Egypt sa líši od Tuniska.

Víkendový vývoj udalostí v Káhire a iných egyptských mestách, kedy tamojší prezident vzhľadom na situáciu v krajine odvolal vládu, naznačuje, že mnohí diplomatickí predstavitelia Únie vážnosť a silu nepokojov podcenili. Podľa viacerých zdrojov dosiahla „revolúcia“ v Egypte bod, z ktorého niet návratu a aj odkazy najväčšieho spojenca krajiny- Spojených štátov- naznačujú, že dni tamojšieho prezidenta Hosniho Mubaraka sú pravdepodobne zrátané.

Ashtonová pod paľbou

Pod paľbou sa ocitla aj šéfka EÚ pre zahraničie Catherine Ashtonová, ktorú obvinili z nedostatku vízie toho, kam sa má zahraničná agenda Únie uberať. Vplyvný francúzsky denník Le Monde uviedol, že Ashtonová nenapĺňa očakávania a je vo všeobecnosti nevhodná na svoje miesto.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch zasa Ashtonovú viní, že dovolila ekonomickým a energetickým záujmom potlačiť obavy z porušovania ľudských práv. Podľa nich sa zvolila „úslužný prístup“. Vo výročnej správe organizácia ešte pritvrdila a dodala, že „jej tichý dialóg a spolupráca často vyzerajú ako podvolenie sa“.

Bod, odkiaľ niet návratu?

Počas šiestich dní nepokojov v Egypte zahynulo viac ako sto ľudí, ale situácia sa dostala do slepej uličky- protestujúci odmietajú odísť a armáda ich nezaháňa. Demonštranti na námestí Tahrir, teda v epicentre revolty, odmietli menovanie vojenských predstaviteľov z vojenských radov za podpredsedu a premiéra Mubarakom. Tento krok, spolu s prísľubmi hospodárskej reformy, ktorá má ukľudniť ľudí nespokojných s vývojom cien a pracovných miest v krajine, padli na neúrodnú pôdu. Protestujúci naďalej žiadajú odstúpenie Mubaraka a jeho najbližších spolupracovníkov. Viacerí egyptskí podnikatelia už podľa médií opustili krajinu.

Protestujúci navyše na pondelok zvolali generálny štrajk a na utorok ohlásili pochod s názvom „protest milióna“, ktorého cieľom je vyvinúť nátlak na demokratizáciu v štáte, ktorý od konca koloniálnej éry charakterizuje najmä vláda vojenského režimu. Egyptská opozícia, ktorej členom je aj islamské hnutia Moslimské bratstvo, sa obrátila na bývalého šéfa orgánu OSN pre dohľad nad jadrovým programom Mohamedom ElBaradejom, aby vytvoril vládu národnej jednoty a nadviazal kontakt s armádou. ElBaradej následne vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu, aby Mubarakovi povedal, že je čas odísť.

Viaceré štáty zatiaľ vyzvali k evakuácii svojich občanov z Egypta na chartrových letoch. Niektoré európske a ázijské spoločnosti dokonca stiahli svojich pracovníkov. Očití svedkovia hlásili na letisku v Káhire chaos- čoraz viac ľudí, vrátane Egypťanov, sa pokúša dostať na čoraz menej letov.