Situácia v Gruzínsku môže skomplikovať zimnú olympiádu Soči 2014

Krvavý konflikt medzi Ruskom a Gruzínskom by sa mohol nepriamo dotknúť aj Zimných olympijských hier 2014 v ruskom Soči. Pre vojenskú podporu Moskvy separatistickým regiónom Južné Osetsko a Abcházko a pre vojenské zásahy ruskej armády na území Gruzínska počas uplynulého víkendu (EurActiv 11/08/08) by mohli americké a britské firmy prehodnotiť svoju ochotu investovať v Soči a sťažiť tak krajine úspešne zorganizovať zimnú olympiádu, varuje Financial Times. V hre totiž nie je len organizácia športovej udalosti a finančný zisk zahraničných spoločností, ale olympiáda by dala Rusku, podobne ako Číne, nálepku modernej a prosperujúcej krajiny.

ZOH 2014 v Soči boli snom niekdajšieho prezidenta a terajšieho premiéra Vladimíra Putina, uvadza FT. O dejisku sa rozhodlo minulý rok. Putin dal v Guatemale členom Medzinárodného olympijského výboru osobnú záruku, že mesto bude v roku 2014 pripravené a všetky potrebné prípravy sa skončia včas. Vyjadrené v číslach, Kremeľ bude musieť zabezpečiť 12 mld. amerických dolárov investícií. Peniaze sa použijú na realizáciu asi 240 projektov v regióne, z toho 75 z nich sa priamo dotýka samotnej olympiády. Aby bolo všetko prichystané včas, bude potrebné uzatvoriť 200 tis. obchodných kontraktov. Iba ruské firmy nedokážu zabezpečiť všetky dodávky v požadovanom množstve, bez účasti zahraničia to teda nepôjde.

V tomto smere sa zdá byť kľúčovou predovšetkým spolupráca s americkými a britskými firmami. Ich obchodná politika sa ale môže odvíjať aj od najbližších reakcií tamojších vlád na rusko-gruzínsku vojnu. Soči, a vôbec celá oblasť Krasnodarska, má v súčasnosti vážne nedostatky v oblasti infraštruktúry. Tamojší prístav nemá dostatočnú kapacitu a schopnosť odviesť a zlikvidovať splašky a iný odpad z domácností je tiež slabá. Okrem obnovenia existujúcich zariadení bude medzi iným treba postaviť 75km diaľnic, viac ako 100km železnice, 19 viaduktov, 20 tunelov, 5km kotviaceho priestoru pre lode, port schopný prijať naraz až 10 veľkých lodí a 300 jácht a letecké terminály. Hodiny tikajú a Rusku plynie 6 rokov, uzatvára Financial Times.