Situácia v Kongu sa zhoršuje. Čo na to EÚ?

„Mierové dohody existujú, len sa nikdy neimplementovali,“ povedal pre kanál France 24 Javier Solana, Vysoký predstaviteľ EÚ pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý takto komentoval príčinu súčasnej situácie v Kongu. Dodal: „Od všetkých strán, ktoré sú zapojené do implementovania mierovej dohody z Nairoby, sa vyžaduje politické úsilie.“ Dôvodom zvýšeného záujmu Európy o Kongo sú správy o čoraz častejšie sa objavujúcich nočných nepokojoch v krajine. Médiá priniesli informácie, že počas tohto týždňa prišlo pri stretoch o život 9 ľudí.

Javier Solana diskutoval včera (30.10.) o situácii v Kongu s Bernardom Kouchnerom, francúzskym ministrom zahraničia. Po stretnutí v Paríži spoločne oznámili, že dnes (31.10.) sa zíde politický a bezpečnostný výbor EÚ, ktorý tvorí 22 členských krajín EÚ, aby zvážil vyslanie bojovej skupiny EÚ do africkej krajiny. Jej misia by mala byť zameraná na udržanie prímeria.

Denník New York Times informuje, že do úvahy pripadá vyslanie bojovej skupiny pod velením generála Henriho Bentegeata, ktorá pozostáva z 1.500 príslušníkov elitných jednotiek. Pred tým, než sa tak však bude môcť stať, jej vyslanie bude musieť jednomyseľne podporiť všetkých 27 krajín EÚ. Americký denník ďalej dodáva, že Spoločenstvo nemá jednotný názor na to, či v Kongu intervenovať alebo nie. Zatiaľ čo Francúzsko a Belgicko, ktoré kedysi spravovali koloniálne územia v Kongu, sú za rýchlu vojenskú operáciu, Veľká Británia a Nemecko váhajú.

V súčasnosti pôsobí v kongu mierová misia MONUC, ktorá spadá pod velenie OSN. Tvorí ju okolo 17 tis. príslušníkov ozbrojených síl, ktorí pochádzajú z rôznych krajín z celého sveta. Bernard Kouchner v tejto súvislosti povedal, že silným impulzom pre vyslanie bojovej skupiny EÚ do Konga by bola aj žiadosť samotnej misie MONUC o poskytnutie dodatočnej pomoci. Vojaci OSN jednak čelia veľkej presile, ale chýba na riešenie súčasnej situácie im chýba aj dostatočný mandát a výzbroj.  Odhliadnuc od toho však niektoré európske krajiny, napríklad Belgicko, uvažujú aj o posilnení svojich kontingentov v rámci už existujúcej misie MONUC.

O zhoršujúcej situácii svedčí aj to, že viaceré medzinárodné humanitárne organizácie sa rozhodli stiahnuť svojich pracovníkov z nepokojných území. Medzi inými tak učinil už i Oxfam. Spravodajca BBC situáciu komentoval slovami: „Každý sa bojí vojny. Bojíme sa, čo sa bude diať.“

Bojové skupiny sú nástrojom EÚ v rámci Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky, ktorých cieľom je zasahovať v úvodných fázach konfliktu tak, aby sa predišlo jeho eskalácii. Sú charakteristické najmä rýchlou mobilizáciu. Na druhej strane, EÚ doteraz nemá veľa skúseností s vojenskými operáciami v zahraniči, ktoré by boli zamerané na potlačenie úvodných fáz konfliktov. Akokoľvek, viacerí pozorovatelia sa zhodujú, že práve situácia v Kongu je takou, pre akú sú bojové skupiny určené, informuje N.Y.Times.