Situácia v Libanone trápi EÚ čoraz viac

Krátka správa

Predstavitelia Európskej únie žiadajú okamžité zastavenie bojov v Libanone. Pridali sa k nim aj nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorí svoje pozície ku kríze na Blízkom východe konzultovali v telefonickom rozhovore. Podmienky prímeria by na základe ich stanoviska mala stanoviť Bezpečnostná rada OSN (BR OSN).

V súvislosti s poslednými udalosťami, ktoré viedli k zdramatizovaniu situácie v Libanone, najmä bombardovaním v Káne, zvolal predseda Európskeho parlamentu (EP) Joseph Borrell mimoriadne stretnutie Konferencie predsedov EP do Bruselu. Jediným bodom rokovania bola situácia v Libanone.

Slovenská europoslankyňa Irena Belohorská, ktorá v Konferencii predsedov zastupuje skupinu nezávislých poslancov EP zo Slovenska vo svojom vystúpení upozornila na potrebu jednotného stanoviska EÚ, aby sa nezopakovala situácia s Irakom. Tá Úniu rozdelila na dva antagonistické tábory. Okrem požiadavky na okamžité zastavenie bojov vyslovila aj potrebu na urýchlené uvoľnenie humanitárnych koridorov na zásobovanie vodou, potravinami a liekmi.

Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na tlačovej besede uviedol, že o mandáte stabilizačných mierových síl by sa malo rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní. Slovensko zvažuje, že do takejto misie vyšle tím lekárov a humanitárnu pomoc. Kubiš zdôraznil, že pri hľadaní politického riešenia konfliktu v Libanone by mohla zohrať dôležitú úlohu práve Európska únia, keďže sa zdá „byť pre aktérov konfliktu prijateľná”.