Škandál v Nemecku: priaznivci krajnej pravice v armáde

Európska armáda, Nemecko

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová, (zdroj: TASR)

Ursula von der Leyen cez víkend rozhnevala predstaviteľov zbrojených síl, keď kritizovala ich „slabé vedenie“. Zdôraznila tiež, že sa problémom sympatizantov krajnej pravice v armáde bude zaoberať omnoho podrobnejšie a bude ho sledovať až ku koreňom, aj keby to malo trvať veľa času.

Škandál spustil prípad 28-ročného poručíka, identifikovaného len ako Franco A., a 24-ročnho študenta, ktorý vyšetruje federálna prokuratúra. Podľa hlavného prokurátora existujú „predbežné náznaky prípravy vážnych útokov voči štátu“.

Obaja podozriví sú priaznivcami krajnej pravice.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/krajna-pravica-veri-ze-rok-2017-bude-jej/

Za svoju ministerku sa včera postavila nemecká kancelárka Angela Merkel. Jej hovorca Steffen Seibert na tlačovej konferencii povedal: „Nemecká ministerka obrany má plnú podporu nemeckej kancelárky a celej nemeckej vlády, aby vyniesla na svetlo všetky aspekty prípadu Franco A., ktoré sa týkajú nemeckých ozbrojených síl.“

Von der Leyen mnohí označujú za možnú nástupkyňu Angely Merkel na čele CDU.

Nemeckí sociálni demokrati, ktorí sú súčasťou koalície, nevyzývajú na von der Leyenovej odchod. Podľa ich lídra Martina Schulza sa však ministerka, ktorá je na poste od roku 2013, nemôže vyhnúť zodpovednosti.

„Politická zodpovednosť nemôže padnúť na vojakov. Pani von der Leyen robí za situáciu v armáde zodpovednými všetkých, a správa sa, akoby s tým sama nemala nič spoločné.“

Franco A. bol zatknutý minulý týždeň. V januári 2016 sa falošne registroval ako sýrsky utečenec, a podľa denníka Tagesspiegel mal zoznam piatich možných cieľov útoku, vrátane ministra spravodlivosti a bývalého nemeckého prezidenta.

Die Welt včera priniesol správu, že na zozname boli aj hlavné skupiny zastupujúce židov a moslimov v Nemecku.

Chyba velenia

Ministerka vo francúzskom meste Illkirch, kde zatknutý pôsobil, vyhlásila, že preskúmanie otázky kvality vedenia v ozbrojených silách bude trvať mesiace.

Považuje za neakceptovateľné, že očividný rasizmus, ktorý obsahovala magisterská práca podozrivého, neviedol jeho nadriadených k disciplinárnym opatreniam. A to napriek tomu, že veliteľ francúzskej vojenskej akadémie, kde bola práca predložená, ju odmietol, a informoval o nej nemeckých veliteľov.

„Sme na začiatku procesu, ktorý nás bude pravdepodobne stáť veľa energie, a bude vyžadovať silné nervy, pretože sa objavia ďalšie veci“, povedala von der Leyen novinárom na základni neďaleko Štrasburgu, v ktorej je umiestnený spoločný francúzsko-nemecký prápor.

Sto generálov ide na koberček

Opoziční poslanci Zelených žiadajú od ministerky informácie o existencii akejkoľvek krajne pravicovej siete v armáde.

„To by bol samozrejme absolútne hororový scenár, ak by existovala akákoľvek takáto sieť, ktorá by plánovala násilné útoky“, vyhlásila expertka Zelených pre otázky obrany, Agnieszka Brugger..

Podľa hovorcu nemeckého ministerstva obrany bolo v rokoch 2012 a 2016 suspendovaných pre extrémne pravicové názory 18 členov ozbrojených síl.

V dlhšom časovom horizonte bolo podľa neho vyšetrovaných 280 prípadov podozrivých pravicových extrémistov.

Dôležitosť prípadu podčiarkuje aj fakt, že ministerka zrušila plánovanú návštevu v USA, a zavolala si 100 najvyšších nemeckých generálov a admirálov. Hovoriť majú nie len o prípade Franco A., ale aj incidentoch s násilníckym správaním, obťažovaním, či sexuálnymi útokmi v armáde.

Euronews: Krajná pravica v nemeckej armáde: len špička ľadovca? (DE)