Slovák testoval v Bruseli bezpečnostnú pohotovosť

Zdroj: TASR

Niekoľko budov Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli bolo včera (2.2.) okolo obeda evakuovaných po tom, čo políciu upozornili na podozrivo sa správajúceho muža v blízkosti tejto európskej inštitúcie. Išlo o ďalší zo série poplachov, ktorým je v posledných týždňoch vystavené Belgicko a najmä Brusel.

Podľa francúzskych a britských médií mal byť domnelým podozrivo sa správajúcim človekom pred Európskym parlamentom 32-ročný Slovák. Bruselský štátny zástupca uviedol, že muž vo vojenskom oblečení nebol agresívny. Domáhal sa stretnutia s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom. Motív jeho konania však nedokázali belgické úrady vysvetliť. Mal pri sebe kľúče od auta, v ktorom polícia neskôr našla nelegálne držanú zbraň a motorovú pílu.

Belgická televízna a rozhlasová stanica RTBF v tejto súvislosti upozornila, že počet falošných hrozieb bombových atentátov v Belgicku badateľne vzrástol po januárových teroristických útokoch v Paríži a po úspešnom zásahu belgickej polície proti džihádistickej bunke vo Verviers, pri ktorom boli zabití dvaja militantní islamisti.

Včerajší poplach bol zatiaľ posledný zo série možných hrozieb, ktorým sú vystavení obyvatelia a návštevníci Bruselu.

Hovorkyňa Európskeho parlamentu Marjory van den Broeková uviedla, že polícia evakuovala časť budovy, kde sa nachádzajú administratívne úrady a návštevnícke centrum Parlamentárium, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti inštitúcie. Chod hlavnej časti budovy zákonodarného zboru EÚ, kde majú kancelárie europoslanci, bombový poplach neovplynil.

Za posledných 20 dní polícia musela riešiť najmenej desať anonymných hrozieb, z ktorých sa väčšina týkala Bruselu.

Privolané zásahové jednotky s účasťou pyrotechnikov zistili, že podozrivé auto neobsahuje výbušniny, uviedla tlačová agentúra Belga.

Podozrivé auto dnes doobeda zaznamenali aj v blízkosti amerického veľvyslanectva v Bruseli. Podľa agentúry Belga ani v tomto prípade neboli v aute objavené nebezpečné látky, zbrane či výbušniny a poplach bol rýchlo odvolaný.

RTBF pripomenula, že každý falošný poplach mobilizuje poriadkové sily, zasahuje do bežného života obyvateľov v ohrozenej zóne a je zároveň nákladnou finančnou záležitosťou. Najviac sa na náklady spojené so zasahovaním polície vo svojej štvrti sťažuje starosta mestskej časti Etterbeek Vincent De Volf.

EurActiv.sk/TASR