Slovenskí vojaci idú prvý raz do vojny

Slovenskí vojaci sa pripravujú do Afganistanu, zdroj: TASR, autor: Pavol Ďurčo

 „Títo chlapci, elitní vojaci, idú do vojny. Prvýkrát v histórii budú naši vojaci pôsobiť v reálnych bojových podmienkach. Musíme byť pripravení na akékoľvek nešťastie, musíme byť pripravení aj na to, že niektorí z nich sa možno nevrátia. Toto je príspevok slobodného a sebavedomého Slovenska, ako spoľahlivého člena Severoatlantickej aliancie, ku globálnej bezpečnosti. Nikto si to neželá a nikto to nechce. Ale treba to otvorene povedať,“ cituje agentúra TASR ministra obrany.

Galko dodal, že slovenskí vojaci budú pôsobiť v reálnych bojových podmienkach. „Špeciálne operácie budú vykonávať v spolupráci s afgánskymi vojakmi a v súlade so strategickou koncepciou NATO budú napĺňať princíp, ktorý bol dohodnutý a odsúhlasený. To znamená, postupne odovzdávať moc do rúk afgánskej národnej armády. Tak, aby ten cieľ, rok 2014, postupné odovzdanie moci afgánskemu ľudu a do rúk afgánskych bezpečnostných síl, bol naplnený,“ dodal minister.

Pluk pred odchodom absolvoval náročný výcvik s americkou stranou a ich úlohou bude „naučiť špeciálne afgánske jednotky plniť tieto úlohy za nás. Budeme s nimi chodiť von, budeme sa podieľať na ich činnosti. Takže je tam určitý rešpekt z práce, ako má každý pri svojej práci, musí tam byť aj určitá dávka strachu, ale myslím si, že sme schopní splniť tieto úlohy,“ uviedol veliteľ pluku.

Len pred niekoľkými týždňami boli zároveň viacerí Slováci pracujúci na veliteľstve vojenskej základne NATO v Kandaháre, provincii v Afganistane, ocenení medailami za služby v operácii ISAF. Ocenenie piatim slovenským príslušníkom ozbrojených síl SR a Vojenskej polície odovzdal priamo veliteľ základne v Kandaháre, americký brigádny generál Jeffrey Kendall.

Medzi ocenenými Slovákmi je aj podplukovník pracujúci na v súčasnosti najvyššej pozícii vo velení základne KAF Kandahár – náčelník pre výstavbu, ktorý zodpovedá za výstavbu infraštruktúry najväčšej základne NATO na svete. Dvaja ďalší dôstojníci pracujú na Spoločnom obrannom operačnom centre veliteľstva základne (JDOC – Joint Defence Operatin Center) a ocenení boli aj dvaja vojenskí policajti, ktorí plnia úlohy IMP (International Military Police), uvádza ministerstvo.

Podľa stránky rezortu obrany je v súčasnosti je v Kandaháre 244 slovenských vojakov vrátane jednej vojačky. Plnia úlohy zabezpečenia ochrany a bezpečnosti na vstupno-kontrolnom bode ECP-5. Multifunkčná ženijná rota plní odmínovacie a ženijno-stavebné práce v súvislosti so zvyšovaním bezpečnosti takmer 20 tisíc vojakov na kandahárskej základni. Na predsunutej základni Camp Nathan Smith pôsobí štvorčlenný tím špecialistov na likvidáciu výbušných prostriedkov a zastúpenie má Slovensko vo veliteľstve základne a Regionálnom veliteľstve – Juh so sídlom na základni KAF. V celej operácii ISAF Afganistan v súčasnosti plní úlohy 322 slovenských vojakov.

Minister Galko v súvislosti s odchodom vojakov do boja zdôraznil, že účasť našich vojakov v zahraničných misiách je práve to, čo dáva Slovensku najväčší kredit z hľadiska členstva v Severoatlantickej aliancii. „V prípade, že sa ukáže veľký prínos pre Alianciu, aj pre Afganistan z pôsobenia našich vojakov z 5. pluku špeciálneho určenia, je tu možná reálna alternatíva, že stiahneme alebo oslabíme pôsobenie našich vojakov na základni. Mám teraz na mysli strážne jednotky alebo našich ženistov a naopak, posilníme ešte v budúcnosti účasť našich špeciálnych síl v Afganistane.“

zdroj fotografií: TASR, autor: Pavol Ďurčo