Slovensko prijalo zadržaných z Guantánama

Jusef Abbás, Sajdulláh Chalík a Hadžiabdal Abdulgupur sú poslední z 22 uväznených moslimov pôvodom z Číny, oznámil hovorca Pentagonu John Kirby vo vyhlásení z 31. decembra.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že: „Tento transfer a presídlenie predstavujú významný míľnik v úsilí o uzavretie väznice v zálive Guantánamo.“ Kirby tvrdí, že Spojené štáty sú za toto „humanitárne gesto“ vďačné.

Slovenská republika už druhýkrát súhlasila s prijatím väzňov z kontroverznej väznice. Podporila tak snahu Európskej únie pomôcť americkému prezidentovi Barackovi Obamovi väzenie zatvoriť.

Slovenské ministerstvo vnútra presun potvrdilo, no odmieta poskytovať bližšie informácie o pobyte trojice na našom území.

Ministerstvo pre agentúru Reuters uviedlo, že títo ľudia neboli nikdy podozriví a ani obvinení z terorizmu.

Väčšina Ujgurov na Guntáname bola zadržaná na konci roku 2001 v blízkosti afgánsko-pakistanskej hranice. Existoval predpoklad, že podstúpili výcvik Talibanu. Dnes podľa amerických úradov nepredstavujú hrozbu.

Poradkyňa Human Rights Watch Andrea Prasow uviedla, že „Ujguri nikdy neboli v žiadnom konflikte so Spojenými štátmi. Sú symbolom toho, čo je zlé na Guantáname.“

V roku 2008 súd v USA nariadil Ujgurov prepustiť. Niektorých z nich presídlili do Švajčiarska, niektorých do Salvádoru alebo do Albánska, na Bermudy a Palau. Čína požadovala ich návrat do vlasti.

Americká administratíva to z dôvodu možného prenasledovania zamietla.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Qin Gang kritizoval aj súčasný transfer väzňov na Slovensko. Čína považuje zadržaných Ujgurov za „teroristov“.

Prezidentovi Barackovi Obamovi sa doteraz nedarí naplniť svoj sľub z roku 2009, že väznicu na Guantáname zatvorí. Pre mnohých pritom táto väznica predstavuje symbol excesov, ktorých sa Spojené štáty po 11. septembri 2001 dopustili.

Snahu americkej vlády do veľkej miery komplikuje Kongres Spojených štátov. Obama minulý týždeň síce ocenil uvoľnenie obmedzení pre presuny, no dodal, že zákonodarcovia by mali zájsť ešte ďalej.

Kongres, v ktorom majú aktuálne prevahu republikáni, chce predísť presunu zadržaných na americkú pôdu, kde by ich mohli súdiť federálne súdy.

V Guantáname nateraz ostáva 155 väzňov z viacerých krajín, najviac z Jemenu. Väčšina z nich nebola nikdy obvinená.

Americká administratíva nedávno presunula po dvoch zadržaných do Alžírska, Sudánu a Saudskej Arábie.

EurActiv/Reuters