Slovinsko pokarhalo Litvu za postoj k Rusku

Ministri zahraničia EÚ sa v stredu (29.4.) opäť nedohodli na obnovení rozhovorov o novej Dohode o partnerstve a spolupráci (PCA) s Ruskom. Diskusiu zablokoval postoj Litvy. Vilňus požaduje od Moskvy garancie v dvoch oblastiach:

  • obnovenie dodávok ropy pre rafinériu v Mezikiu
  • garancia zapojenia krajiny do riešenia konfliktov v Gruzínsku a Moldavsku.

Litovský minister zahraničia, Petras Vaitiekunas, pre agentúru Reuters uviedol, že v otázke novej dohody s Ruskom nie je potrebný “žiadny zhon.” Podľa neho “to nie je otázkou času, ale otázkou kvality mandátu, kvality nášho partnerstva (s Ruskom),” dodal minister.

Slovinský minister zahraničia, Dmitrij Rupeľ, ostro nesúhlasil so svojim litovským kolegom. Povedal, že “nemáme veľa času [a preto] by sme mali dospieť k dohode v horizonte [najbližších] týždňov.”

Rupeľ kritizoval Litvu za vetovanie rozhovorov a povedal, že Vilňus svojim konaním uvrhol blok do “neznesiteľnej” situácie, ktorá neumožňuje ostatným 26 členom pohnúť sa vpred. Minister predsedajúcej krajiny EÚ vyzval severského “hriešnika”, aby načúval vôli väčšiny. Súčasne vyjadril nádej, že EÚ bude “pripravená [jednať s Ruskom] v priebehu niekoľkých týždňov.”

Slovinsko by rado obnovilo rokovania s Ruskom ešte pred nastávajúcim summitom EÚ-Rusko v Sibíri a teda pred ukončením trvania svojho predsedníctva (EurActiv 29/04/08). Takýto termín začatia vyjednávaní by bol zároveň symbolickým – dohoda s EÚ by bola jednou z prvých, ktorú by podpísal nový ruský prezident Dmitrij Medvedev. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov dodal, že Rusko je pripravené sadnúť si za rokovací stôl a preto aj Európa by mala byť pripravená čo najskôr.

Ďalšie kolá rokovaní sa uskutočnia budúci týždeň v Bruseli a v Litve. Formálne rozhodnutie bude však môcť byť prijaté najskôr 26. mája, kedy je naplánované ďalšie stretnutie Rady pre všeobecné záležitosti.

Rozhovory o novej dohode medzi EÚ a Ruskom sú zablokované už 18 mesiacov. Pôvodne ich blokovalo Poľsko pre ruské embargo na dovoz mäsa. Vzťahy medzi Ruskom a EÚ sa riadia dohodou z roku 1997, ktorej štandardná doba platnosti uplynula v decembri 2007, ale pre neexistenciu nového dokumentu bola jej platnosť predĺžená.