Sociálne médiá spolupracujú v odstaňovaní extrémistického obsahu

Zdroj: Pixabay

Spoločnosti oznámili, že budú zdieľať technické riešenia na odstránenie teroristického obsahu, spoločne podporia výskum v oblasti kontroly nenávistných prejavov, a budú viac spolupracovať s expertmi na boj proti terorizmu.

Globálne internetové fórum pre boj proti terorizmu „bude formalizovať a štruktúrovať existujúce a budúce oblasti spolupráce medzi našimi spoločnosťami, a posilňovať spoluprácu s malými technologickými spoločnosťami, skupinami občianskej spoločnosti a akademikmi, vládami a nadnárodnými organizáciami ako je EÚ a OSN“, píše sa v spoločnom vyhlásení.

 

Minulý týždeň vyzvali európski lídri technologické firmy na vytvorenie priemyselného fóra a vývoj nových technológií a nástrojov automatickej detekcie a odstraňovania extrémistického obsahu.

 

Hovorilo sa aj o potrebe prijatia novej legislatívy na európskej úrovni. Zatiaľ však prišlo s návrhom zákona len Nemecko. Podľa neho by mohli dostať sociálne siete pokutu až 50 miliónov eur, ak neodstránia nenávistný obsah dostatočne rýchlo. Dolná komora nemeckého parlamentu bude o zákone hlasovať tento týždeň.

Firmy budú zlepšovať technologickú spoluprácu, ako napríklad na databáze vytvorenej v decembri, v ktorej zdieľajú elektronické odtlačky spojené s videami či fotografiami s extrémistickým obsahom.

Budú si tiež vymieňať skúsenosti z vývoja technológií na detekciu takéhoto obsahu, ako ja definovať „štandardné metódy transparentného reportingu o odstraňovaní teroristického obsahu“.

 

Začiatkom mesiaca zverejnil Facebook informácie o doterajších krokoch v odstraňovaní teroristického obsahu. Reagoval tak na kritiku politikov, že technologickí giganti nerobia dosť na zastavenie využívania ich platforiem na šírenie propagandy, a získavania nových členov skupín.

Krátko na to oznámil Google ďalšie kroky v identifikovaní a odstraňovaní teroristického či násilného extrémistického obsahu na svojej video-platforme YouTube.

Twitter suspendoval v druhej polovici roku 2016 376 890 účtov za to, že porušili pravidlá zákazu šírenia terorizmu. V budúcej správe (Transparency Report) bude informovať o ďalších krokoch.

Sociálne médiá tvrdia, že spolupracujú s menšími firmami, ako aj organizáciami ako Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie, ktoré sa zaoberajú šírením online extrémizmu a nenávistných prejavov.