Sócrates sľubuje zintenzívnenie vzťahov medzi EÚ a Afrikou

Krátka správa

Premiér Portugalska José Sócrates v súlade s prioritami portugalského predsedníctva v EÚ, medzi ktoré patrí budovanie užších vzťahov EÚ s Afrikou, na summite Africkej únie 3. júla v Accre (Ghana) načrtol svoju víziu pre budúcu stratégiu vzťahov EÚ so štátmi afrického kontinentu.

Sócrates prehlásil, že nadchádzajúci Summit EÚ-Afrika, ktorý sa má konať 8. a 9. decembra, by mal znamenať „zlomový bod vo vzťahoch medzi oboma kontinentmi“. Stretnutie by malo byť zahájením „nového strategického partnerstva“ s dôrazom na rozvoj, mier, bezpečnosť a migráciu, ale aj na globálne témy ako energetika a klimatické zmeny.

Portugalsko je odhodlané znovu naštartovať dobré fungovanie vzťahov medzi EÚ a Afrikou a taktiež zaviesť „globálny prístup k migrácii“, ktorý by mal pomôcť pri riešení problémov nelegálnej migrácie z Afriky do EÚ. Portugalsko dáva v rámci riešenia otázky nelegálnej migrácie špeciálny dôraz na ekonomickú migráciu, politiky sociálnej inklúzie, efektívnu hraničnú politiku a rozvojovú politiku.

Z odhadov Centra pre rozvoj migračnej politiky vyplýva, že každoročne prekročí Stredozemné more až 120 000 ilegálnych migrantov a  pri pokuse dosiahnuť južný breh Európy zomrelo počas uplynulého desaťročia najmenej 10 000 ľudí. Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody 3. júla vyzval štáty EÚ na väčšiu vzájomnú spoluprácu v otázke ilegálnej migrácie, apeloval na ich zodpovednosť pri záchranných operáciách a zlepšenie fungovania európskej agentúry Frontex (Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov EÚ).

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa otvorene vyjadril za pravidelné dvojročné organizovanie euro-afrických summitov, ktoré by vytvorili pôdu na diskusiu o dôležitých otázkach spoločného záujmu.

Portugalské predsedníctvo verí vo vyriešenie diplomatických ťažkostí so Zimbabwe ešte pred plánovaným decembrovým summitom. Stretnutie medzi predstaviteľmi EÚ a afrického kontinentu muselo byť v roku 2003 zrušené práve kvôli odporu niektorých európskych krajín voči prítomnosti prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, obvineného z porušovania ľudských práv, zatiaľ čo Africká únia trvala na účasti predstaviteľov všetkých členských štátov.

Podľa zdrojov z BBC portugalské predsedníctvo plánuje pozvať Mugabeho v nádeji, že sa summitu nakoniec nezúčastní. Konzervatívny europoslanec Geoffrey Van Orden (EPP-ED) odrádza Úniu od takéhoto kroku: „Pozvánka pre Mugabeho by znamenala, že politika cielených sankcií EÚ nebola hodna ani papiera, na ktorom bola napísaná. Dokonca aj zmienenie sa o pozvánke pre Mugabeho prináša úľavu pre jeho hrozný režim.“

Summit Africkej únie sa snažil o nastolenie bližšej spolupráce medzi 53 členskými štátmi. Európska únia pritom slúži ako modelové riešenie pre Africkú úniu. Integrácia však v Afrike nepokročila toľko, ako je tomu dnes v Európe. Sócrates privítal snahu Africkej únie o väčšiu integráciu a chválil „prácu Africkej únie smerom k jednotnosti, stabilite a pokroku tohto rozľahlého kontinentu“.