Španieli bez požehnania OSN do Kosova nepôjdu

Konanie španielskej vlády v Kosove “je vždy založené na medzinárodnej legalite”, vyhlásil minister zahraničia Miguel Ángel Moratinos. Pre Španielsko je OSN “refrenčný bod číslo jedna”, zdôvodnil rozhodnutie španielsky minister. Vláda takýmto spôsobom reaguje na kritiku občianskej spoločnosti, ktorá jej vyčítala, že nesformulovala španielsku pozíciu ku Kosovu dostatočne čitateľne.

Španielsko je jednou z deviatich krajín Európskej únie, ktoré kvôli obavám z požiadaviek vlastných separatisticky zmýšľajúcich regiónov, Kosovo neuznali. Nemôžu teda argumentovať, že ich prítomnosť v civilnej misii EÚ na území Kosova je daná pozvaním od kosovskej vlády, tak ako to zdôvodňujú iné krajiny. Okrem toho dala EÚ misii EULEX zelenú deň pred oficiálnym vyhlásením nezávislosti Kosova, čo ju umožnilo označiť za príspevok k stabilite a mieru na Balkáne. Španielsko má svojich vojakov ako v misii KFOR pod patronátom NATO tak aj v misii UNMIK OSN.

Podľa plánov má byť misia EÚ v Kosove plne operabilná v polovici júna, kedy by, nebyť zásadneho rozporu v Bezpečnostnej rade OSN, malo prísť aj k prenosu všetkých úloh od správy OSN. Nesúhlas Ruska, stáleho člena Bezpečnostnej rady, dáva malú pravdepodobnesť, že sa tak aj naozaj stane.

Moratinos oznámil zámer nevyslať 15 až 20 členný kontingent na stretnutí ministrov zahraničia EÚ v slovinskom meste Brdo. Javier Solana, šéf zahraničnej a bezpečnostnej politky EÚ, na ňom informoval ministrov, že pri “zozmiesťňovaní európskej misie sa objavujú ťažskosti.“ Nie je napríkald jasné či sa EÚ prodarí efektívne plniť úlohy v Srbmi obývaných častiach Kosova.

Členské štáty EÚ teraz jednohlasne tlačia na Holandsko, aby prestalo blokovať podpis Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) s Belehradom. Únia má eminentný záujem na podpise dohody ešte pred konaním predčasných parlamentných volieb v Srbsku, ktoré by sa mali uskutočniť v máji. Holandsko zablokovalo podpis SAA pred prezidentskými voľbami v januári kvôli nedostatočnje spolupráci Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhoasláviu.