Španielsko chce zmeniť názor EÚ na Kubu

foto: Kubánci oslavujú 26.júla 2008 v Santiagu de Cuba 55.výročie útoku na kasárne Moncada, ktorý sa považuje za začiatok kubánskej revolúcie. zdroj: TASR

Výsledkom dvojdňovej návštevy španielskeho ministra zahraničných vecí Miguela Ángela Moratinosa na ostrove povedie k prepusteniu 52 politických väzňov, a to za asistencie katolíckej cirkvi. K ich zatknutiu došlo v roku 2003 pri zásahu vlády proti disidentom. Minister sa včera stretol s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom, aby celú záležitosť prediskutovali.

Podľa španielskej tlače je podmienkou ich prepustenia, že opustia Kubu aj so svojimi rodinami.

Súčasné prepúšťanie väzňov bude najväčšie od roku 1998, kedy sa po návšteve vtedajšieho pápeža Jána Pavla II. dostalo na slobodu 101 politických väzňov, informuje agentúra Reuters. Počet väzňov tak klesne na najnižšie číslo od roku 1959, kedy sa v krajine uskutočnil prevrat.

Mnohí politickí väzni držia na protest proti väzenským podmienkam hladovku. Len tento rok vo februári pritom v Havane zahynul známy kubánsky disident Orlando Zapata Tamayo. Išlo o prvý prípad za takmer 40 rokov, kedy väzeň na Kube zahynul v dôsledku hladovky. V súčasnosti je pritom po štyroch mesiacoch hladovky na pokraji smrti ďalší z nich- Guillermo Fariñas. Ten sa Moratinosovi poďakoval za návštevu, a zároveň vyzval k prepusteniu 26 chorých politických väzňov- svoje prevezenie do Španielska však odmietol. Rovnako aj ďalší známi kubánski disidenti Óscar Espinosa a Elizardo Sánchez privítali snahu španielskej diplomacie.

Moratinos k prepusteniu povedal: „Som si istý, že táto návšteva na Kube bude úspech- pre Kubu, ako aj pre Španielsko. A tak, logicky, budú naši európski partneri túto návštevu vnímať pozitívne.“ Tento krok má podľa Moratinosa pripraviť pôdu na „trvalé zrušenie“ spoločnej pozície EÚ voči Kube, ktoré Únia prijala v roku 1996.

Sánchez však uviedol, že „tieto prepustenia neprinášajú výrazné zlepšenie otrasnej situácie v oblasti ľudských práv, ktorá na Kube existuje,“ cituje jeho slová agentúra Associated Press.

Márna španielska snaha

Španielsko sa bezúspešne pokúšalo o zmenu spoločnej pozície EÚ voči Kube už počas svojho predsedníctva v prvej polovici tohto roku. Podarilo sa im však zaistiť, že  v septembri dôjde k revízii tohto postoja. Dúfajú pritom, že medzičasom sa im sprostredkovane pomocou kubánskej rímskokatolíckej cirkvi a tamojších úradov podarí dosiahnuť viac výsledkov.

Najmä niektoré východoeurópske krajiny sú proti zmene spoločnej pozície, kým režim na Kube neotvorí dvere možnosti prechodu k pluralitnej demokracii a nebude rešpektovať ľudské práva a základné slobody.

Španielsko, ktoré má s Kubou špeciálne historické a kultúrne puto, je naopak zástancom zvýšeného kontaktu s týmto ostrovným štátom. Ten by podľa jeho predstaviteľov pomohol zjemniť tvrdé podmienky, v ktorých žije kubánsky ľud.

Moratinos došiel na oficiálnu návštevu Kuby tretí raz, odkedy sa v roku 2004 stal španielskym ministrom zahraničných vecí. Predtým sa tak stalo v apríli 2007 a v novembri 2009.

Podľa kubánskej tlače je Španielsko tretí najväčší obchodný partner krajiny a jeden z hlavných zdrojov príjmov z turizmu.