Spojené kráľovstvo viní Rusko z otravy Sergeja Skripala. Moskva hrozí odvetou

Podľa ruského ministra zahraničných vecí, Sergeja Lavrova, bude Moskva spolupracovať s Londýnom, ak dostane vzorky jedu, ktorý sa použil v Skripalovom prípade. [Pool/EPA/EFE]

Rusko 13. marca varovalo Spojené kráľovstvo, aby očakávalo odvetu, ak uvalí sankcie za otravu bývalého dvojitého agenta. Spojené štáty a ďalší spojenci sa pridali k Londýnu a požadujú vysvetlenie použitia sovietskeho nervového jedu.

Britská premiérka Theresa Mayová, vyhlásila, že za útokom stojí „s veľkou pravdepodobnosťou“ Rusko. Moskve dala čas do utorka polnoci, aby objasnila otrávenie bývalého ruského špióna Sergeja Skripala a jeho dcéry Júlie, ktoré sa stalo 4. marca.

Moskva má vysvetliť, či bol pokus o jeho vraždu štátom sponzorovaný útok, alebo či „stratila kontrolu“ nad nervovým jedom. V britskom parlamente dnes premiérka počas rozpravy oznámila, že z územia Spojeného kráľovstva v reakcii na minulotýždňové udalosti vyhostí až 23 ruských diplomatov.

Mayová zvolá 14. marca Národnú bezpečnostnú radu, aby „prediskutovala odpoveď Rusov“ a následne poskytla poslancom vyhlásenie, uviedla jej hovorkyňa.

Diplomatická kríza

Ruský minister zahraničia, Sergej Lavrov, trvá na tom, že „Rusko nie je vinné“, a hovorí, že ​​je naopak pripravené spolupracovať s Londýnom. Nepáči sa mu však, že Spojené kráľovstvo zamietlo žiadosť Ruska o vzorky nervovej látky, ktorá bola použitá.

Ruské veľvyslanectvo uviedlo, že formálne požadovalo, aby vláda povolila spoločné vyšetrovanie, argumentujúc tým, že „bez toho by nemali vyhlásenia Londýna žiaden zmysel“.

Diplomatická kríza rastie. Rusko sa už vyhrážalo, že zablokuje všetky britské médiá, ak Londýn zakáže ruskú spravodajskú sieť Russia Today (RT), ktorá je podporovaná Kremľom. Britský regulátor totiž Ofcom, varoval, že by mohol preskúmať licenciu siete RT, ak by sa zistilo, že Rusko stálo za útokom na Skripala.

Minister zahraničných vecí Boris Johnson, vyhlásil, že ak by bolo Rusko zodpovedné, „išlo by o ďalší prípad bezohľadného správania, ktoré ohrozuje medzinárodné spoločenstvo a vyžaduje si medzinárodnú reakciu”.

Reakcie ostatných štátov

Spojené štáty, NATO a Európska únia podporili Londýn v jeho postoji voči Moskve. Ide o prvý útok nervovým jedom v Európe od druhej svetovej vojny.

V telefonáte s Mayovou americký prezident Donald Trump povedal, že Rusko musí „poskytnúť jednoznačné odpovede“. Avšak Rusko z útoku neobvinil.

Obaja lídri „sa zhodli na potrebe následkov pre tých, ktorí používajú tieto ohavné zbrane v jasnom porušení medzinárodných noriem“, uviedol Biely dom.

Kanadský veľvyslanec Timothy Edwards pre Organizáciu pre zákaz chemických zbraní uviedol, že dva scenáre načrtnuté Mayovou sú „hlboko znepokojujúce“.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans uviedol, že Európska únia bola vytvorená vďaka „neochvejnej“ solidarite, zatiaľ čo nemecká kancelárka Angela Merkelová označuje britskú obžalobu považuje za „extrémne závažnú“.

Predseda liberálnej politickej skupiny ALDE v Európskom parlamente Guy Verhofstadt uviedol, že Skripalov prípad by sa mal riešiť na samite Európskej únie, ktorý sa uskutoční 22. až 23. marca.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil útok je „neprijateľný“ a „opätovne potvrdil záväzok Francúzska bojovať proti beztrestnosti, pokiaľ ide o používanie chemických zbraní,“ uviedla jeho kancelária.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg považuje incident „veľmi znepokojujúci“. Spojené kráľovstvo konzultuje so spojencami NATO, či by sa mohlo prípadne odvolávať na princíp spoločnej obrany ukotvený v Článku 5.

Sovietsky nervový jed

Skripal, ktorý má 66 rokov, a jeho 33-ročná dcéra Julia, naďalej zostávajú v kritickom stave v nemocnici, do ktorej boli odvezení po tom, čo ich našli ležať v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v juhozápadnom meste Salisbury.

Mayová požiadala Moskvu, aby odhalila detaily vývoja programu na výrobu nervových látok, Novichok, Organizácii pre zákaz chemických zbraní.

Farmakologickí experti uviedli, že Novichok, rozsiahla skupina viac ako 100 nervových látok, ktoré vyvinul Sovietsky zväz počas neskorých fáz Studenej vojny, je „nebezpečnejšia a sofistikovanejšia“ ako sarin alebo VX.

Ruský veľvyslanec Alexander Shulgin však obvinil britských predstaviteľov, že začali „zlovestné útoky“ proti Moskve a „podnecujú hystériu“.

„Už sa neuzdravia“

Vil Mirzayanov, chemik, ktorý pracoval na programe Novichok a teraz žije v Spojených štátoch amerických, povedal, že účinky nervového jedu sú „brutálne“. „Títo ľudia sú stratení – muž aj jeho dcéra. Dokonca aj vtedy, ak by prežili, sa už nikdy neuzdravia,“ povedal 83-ročný Mirzayanov pre denník The Telegraph.

Rovnako ochorel aj jeden príslušník polície. Látka mohla zasiahnuť až 35 osôb, ktoré boli odvezené do nemocnice, no všetci okrem jedného boli okamžite prepustení. Táto osoba je naďalej monitorovaná ako ambulantný pacient.

Politické vraždy?

Mayová rovnako uviedla, že Moskva, ktorá kedysi vytvorila skupinu nervových látok známych ako Novichok, má za sebou dlhú históriu štátom sponzorovaných vrážd a považuje potencionálnych zradcov ako Skripal za oprávnené ciele.

Prípad sa prirovnáva k otrave ožiarením bývalého špióna a kritika Kremľa, Alexandra Litvinenka z roku 2006, z ktorého bolo taktiež obvinené Rusko.

Situáciu komplikuje aj najnovší prípad úmrtia Nikolaja Głushkova, ktorý bol prepojený s protivníkom Kremľa, Borisom Berezovským. Ruské a britské médiá informovali, že bol nájdený mŕtvy vo svojom dome v Londýne. Okolnosti tohto prípadu sú zatiaľ nevyjasnené.