Spojené štáty nechcú, aby EÚ zverejnila dohodu proti falšovaniu

zdroj: Flickr, autor: jurvetson

Spojené štáty zablokovali snahu Európskej únie o zverejnenie najnovšieho návrhu Obchodnej dohody proti falšovaniu (ACTA), o ktorej sa rokovalo v auguste. Európska komisia, ktorá dohodu vyjednáva, cítila v poslednom čase nátlak lobingových skupín a Parlamentu. Tie volajú po vyššej transparentnosti vo vyjednávaniach. Europoslanci pritom volajú po zverejnení plného návrhu zmluvy, keďže na schválenie výsledného textu je potrebný súhlas Parlamentu.

„Ak chceme byť v rámci EÚ lídrami v oblasti transparentnosti, naozaj musíme vyvinúť na partnerov viac tlaku, aby boli transparentnejší,“ povedal pre EurActiv rakúsky člen EP. Jej švédsky kolega Christian Engström sa na tohto týždňovom  vypočutí nezúčastnil, keďže júlové stretnutie údajne opustil na protest proti tomu, že mu nebolo dovolené rozšíriť dokumenty o obchodných rokovaniach medzi europoslancami.  

Tajné obsahové znenie ACTA vyvolalo podozrenie internetových lobingových skupín v EÚ, že dohoda umožní vládam, aby rovnako tvrdo zasiahli proti zdieľaniu nelegálneho obsahu ako tomu je v prípade nelegálneho sťahovania obsahu na komerčné účely. Táto téma je už dlhšie kameňom úrazu v Európe a minulý rok sa dostala na pretras opäť počas revidovania telekomunikačného balíčku. Ten pôvodne navrhoval, aby boli internetoví používatelia, ktorých tri krát nachytajú ako sťahujú nelegálny obsah, odpojení z internetu. Nakoniec sa balíček podarilo v novembri 2009 schváliť po tom, čo sa z neho táto klauzula vypustila. Írsko je však prvou krajinou, ktorá tento systém zaviedla do praxe.

Americký filmový, hudobný a softvérový priemysel odhaduje, že ho nelegálne sťahovaniu obsahu ročne pripraví o zisky vo výške viac ako 13 miliárd eur. Ďalšie kolo rokovaní o dohode sa uskutoční už tento mesiac v Japonsku.