Srbi pritvrďujú

Krátka správa

Srbsko začalo s rétorikou silnej kritiky Západu. Najprv obvinili srbskí predstavitelia Severoatlantickú alinaciu z toho, že snahou o nezávislosť srbskej provincie Kosovo sleduje vytvorenie „satelitného štátu NATO“ na Balkáne. Srbskí bezpečnostní analytici varujú vládnucu elitu, aby z NATO nerobila nepriateľa. Upozorňujú, že inetegrácia do NATO a Európskej únie sú spojené nádoby.   

Extrémne nepriateľské vyjadrenia zazneli od srbského ministra vnútra Dragana Jočiča a ministra školstva Zorana Lončara. Demokratická strana premiéra Vojislava Koštunicu varovala, že Srbsko nebude mať záujem budovať užšie vzťahy s EÚ a NATO pokiaľ Západ umožní Kosovu získať samostanosť. Srbsko sa pri tom štyri roky snažilo dostať sa do programu NATO Partnerstvo pre mier.

Srbské obyvateľstvo je vo všeobecnosti naklonené európskej integrácii a značná časť aj v prípade, ak by sa Kososvo od Srbska odtrhlo.

Srbské úrady v piatok uviedli, že zamýšlajú vyslať do Kosova svoje vojenské a policajné zložky. Teoreticky to umožňuje rezolúcia Bezpečnostnej Rady OSN č. 1244. Rezolúciu prijala BR OSN po útoku síl NATO v roku 1999. Založila medzinárodnú správu Kosova a predpokladá aj návrat srbských ozbrojených síl do Kosova na ochranu kostolov a iných objektov kultúrneho a náboženského významu. Táto možnosť pre medzinárodné spoločenstvo však nie je prijateľná, nakoľko existujú vážne obavy, že by sa zvýšilo napätie v regióne. NATO sa jasne postavilo proti srbským vojskám v Kosove.