Srbské vzťahy s úniou komplikuje migrácia aj Rusko

Federica Mogheriniová a premiér Aleksandar Vučić, (zdroj: Európska komisia)

Iba v decembri 2012 malo členstvo v Európskej únii v Srbsku slabšiu podporu. Vtedy za dramatickým prepadom eurooptimizmu stál oslobodzujúci verdikt Haagu pre chorvátskych generálov Gotovinu a Markača. Dnes má na ochladenie záujmu o EÚ vplyv najmä migračná kríza a hospodárske problémy Grécka, myslí si to najväčší domáci denník Politika.

Srbsko neplánuje napodobniť Maďarsko stavbou vlastného „kontraplotu“, povedal na včerajšej tlačovej konferencii minister zahraničných vecí Ivica Dačić. Nepáči sa mu však výška finančného príspevku, ktorý na riešenie migrácie pošle EÚ. 1,7 milióna eur pre Srbsko a Macedónsko označil za „neseriózne“.

Počas niekoľkých dní od konca augusta už stihlo srbské hranice prekročiť ďalších 10 tisíc migrantov. Maďarský premiér Viktor Orbán v reakcii na to oznámil, že na spoločnú 175 kilometrovú hranicu môže vyslať vojsko.

EÚ začala prístupové rokovania so Srbskom minulý rok. Okrem zásadných hospodárskych reforiem žiada od Belehradu aj normalizáciu vzťahov s Prištinou. Na druhej strane je Srbsko jedinou kandidátskou krajinou, ktorá nedokázala podporiť európske sankcie voči Ruskej federácii.

Slovanské bratstvo 2015

Srbské vojsko sa včera zapojilo do spoločného cvičenia ruských a bieloruských výsadkových jednotiek v blízkosti čiernomorského prístavu Novorossijsk. V polovici augusta sa o tomto zámere Európska komisia vyjadrila, že to s ohľadom na udalosti na Ukrajine vysiela „zlý signál“.

Domáci zahraničnopolitickí experti sa o odkaze cvičenia vyjadrili podobne. Zoran Dragišić z Belehradskej univerzity to okomentoval pre portál Balkan Insight: „Flirtovanie s Ruskom je tŕňom v oku Západu, ktorý môže negatívne ovplyvniť srbskú pozíciu.“

Vláda akúkoľvek kritiku odmieta. Šéf diplomacie Dačić vyhlásil, že Srbsko má autonómne právo spolupracovať s kým chce. Dodal, že všetci vedia, že krajina má lepšie vojenské vzťahy so západnými krajinami ako s Ruskom: „Jedno vojenské cvičenie s Ruskom by pravdepodobne spadalo pod štatistickú chybu, keďže tvorí absolútnu menšinu v porovnaní s ostatnými.“

Severoatlantická aliancia podľa ministrových slov s cvičením problém nemá. Európskej únii Dacić odkázal: „Kto sú, aby nás poučovali? EÚ nie je vojenský blok. Mala by sa starať o vlastné veci. […] Máme národné záujmy a budeme ich všetkými prostriedkami chrániť.“

Takýmto národným záujmom je pre Srbov neuznanie Kosova. Je to práve ruské veto, ktoré v OSN bráni, aby sa bývalá autonómna oblasť stala aspoň členom UNESCO.