Srbskí vojaci sa po prvý raz zapoja do misií EÚ

zdroj: TASR

Srbská štátna tajomníčka ministerstva obrany Tanja Mišević minulý týždeň oznámila, že tamojší vojaci sa na začiatku novembra tohto roku pridajú k tréningovej misii EÚ a budú v Ugande pomáhať s výcvikom somálskych ozbrojených zložiek. Srbskí vojaci na misiu Atalanta poputujú na lodi francúzskeho kontingentu, uviedla Mišević.

Dôvodom je skutočnosť, že účasť vojakov na zahraničných misiách musí schváliť parlament, a to obvykle spolu s ročným plánom na začiatku daného roku. Vojaci preto pôjdu do Somálska na základe už uzavretej bilaterálnej dohody s Francúzskom.

Zároveň pôjde o prvú spoluprácu medzi Srbskom a EÚ v tejto oblasti. Tá je možná, odkedy obe strany 8. júna tohto roku podpísali bilaterálnu dohodu o spolupráci v civilných a vojenských misiách. Dohode predchádzala ďalšia zmluva, podpísaná 26. mája srbským ministrom vnútra Ivicom Dačićom a šéfkou EÚ pre zahraničie Catherine Ashton, na základe ktorej Belehrad súhlasil s tým, že sa bude na bezpečnostných protokoloch na výmenu a ochranu utajených informácií. Srbsko je jednou z 20tich krajín, ktoré takúto dohodu s EÚ uzavrelo.

Aj napriek snahám Srbska o členstvo v EÚ nemá krajina povinnosť sa podieľať na vojenských a civilných misiách Únie. Šéf EÚ delegácie v Srbsku Vincent Degert a Ashtonová však podčiarkli, že ide o dôležitý krok pre pridruženie krajiny k Únii. Ashtonová ešte počas návštevy krajiny uviedla, že „ide o krok, ktorý posunie krajinu bližšie k Únii“ a dodala, že je to „jasný znak vzájomnej dôvery“.

Srbskí vojaci sa tiež podieľajú na misiách OSN. Dňa 23. septembra vyrazila celá čata po prvý raz na Cyprus. Srbské ozbrojené sily majú dokopy v mierových misiách 27 členov v štyroch krajinách, a to: Demokratická republika Kongo, Libéria, Pobrežie slonoviny a Libanon.