Srbsko obviňuje Západ zo zaujatosti

Srbsko podľa Cvetkoviča nie je za „novú situáciu zodpovedné“ a za napätie viní administratívu v Prištine a medzinárodné inštitúcie prítomné v bývalej srbskej provincii. Násilie prepuklo 26. júla a odvtedy etnickí Srbi hranice blokujú. EÚ a západné krajiny ostro odsúdili ako útoky kosovských Albáncov, tak aj výčiny Srbov. Na počiatku je niekde obojstranný zákaz dovozu tovarov medzi Kosovom a Srbskom.

Srbské médiá citujú premiéra Cvetkoviča, ktorý vyzýva medzinárodných predstaviteľov v Kosove, aby začali rokovania so srbskou vládou a pripomína misiám KFOR a EULEX, že ich pôsobenie musí byť nestranné.

Odmietanie rokovaní s predstaviteľmi Srbska zo strany KFOR a EULEX ako aj to, že zastavili potravinové konvoje je podľa neho dôkazom zaujatosti. KFOR informoval, že nepovolil vstup kamiónom, keďže nemá možnosť kontrovať ich náklad.

Zástupkyňa tlačového hovorcu Aliancie Carmen Romero odmietla obvinenia zo zaujatosti. Sily KFOR sú podľa nej neutrálne a zaisťujú bezpečnosť podľa mandátu OSN.

Podobne aj Michale Mann, hovorca vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, tvrdí, že Eulex je pri svojom pôsobení nestranná. Podľa srbskej stránky B92 môžu dnes na územie Kosova vstúpiť len osobné vozidlá, pričom zo Srbska neprepúšťajú žiadnu nákladnú dopravu.

Belehrad podporuje barikády

Podľa internetovej stránky EmPortal vyzval srbský minister pre Kosovo Goran Bogdanovič Srbov v severnom Kosove, aby zotrvali na barikádach pri hraničných priechodoch. „Obraciame sa na V´vás, aby ste naďalej demonštrovali rázne našu vôľu a ciele pokojným spôsobom a nenechali kosovský štát, aby dosiahol svoje“, cituje portál ministra.

NATO oznámilo, že posiela d regiónu viac vojakov, ktorí majú posilniť jednotky KFOR. Rozhodlo o tom Spoločné velenie síl v Neapole na žiadosť veliaceho dôstojníka misie generála Ergarda Buehlera.

Podľa srbskej agentúry Beta posilní misiu jednotka zo základní v Nemecku. NATO tvrdí, že to nemožno interpretovať ako znamenie, že sa situácia v Kosove zhoršuje. Slovensko ukončilo svoje pôsobenie v misii KFOR po 11 rokoch na jeseň minulého roku.

Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí Thomas Countryman Srbsku odporučil nech koná tak, aby uľahčilo EÚ prijať rozhodnutie o jej kandidátskom štatúte na členstvo v Únii. O jeho pridelení by sa v Eú mohlo rozhodnúť do konca tohto roka. Srbsko je na dobrej ceste k jeho získaniu predovšetkým vďaka nedávnemu zadržaniu posledného hľadaného vojnového zločinca Gorana Hadžiča.