Srbsko varuje EÚ pred vyhláseniami o nezávislosti Kosova

Krátka správa

„Dohady o jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova pochádazjúce od niektorých predstaviteľov a krajín sú hrozbou Srbsku“, povedal Koštunica po diskusii so zástupcami EÚ o budúcom štatúte Kosova v Bruseli 13. septembra 2007.

Srbský premiér varoval, že Kosovo zďaleka nie je vo svojej snahe o samostatnosť  jediné, čím narážal na možnosť, že sa Kosovo stane precedensom pre ďalšie odštiepenecké regióny.

Rovnakú argument používa aj Rusko a niektoré európske krajiny ako Španielsko, Grécko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Cyprus jeho obavy zdieľajú. Medzičasom už Spojené štáty a zopár členov EÚ avizovali, že uznajú jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova, ak súčasné kolo rokovaní zlyhá.

Zahraničnopolitický predstaviteľ Únie Javier Solana vyzval srbského lídra, aby bol prístupnejší kompromisu v rozhovoroch s Prištinou. Rokovania zastrešuje medzinárodná trojka zložená z EÚ, Spojených štátov a Ruska. Solana vyhlásil: „Nie je to proces s otovoreným koncom“.

Európska únia tento víkend oznámila, že je pripravená uzatvoriť rokovania o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) so Srbskom. Dohoda je dôležitým krokom na ceste k členstvu v EÚ a zabezpečuje Srbsku obchodné výhody a finančnú podporu. Podpis SAA závisí od jednej podmienky – plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorá povedie k zatknutiu vojnových zločincov. Hlavná žalobkyňa ICTY Carla del Ponte má naplánovanú návštevu Belehradu, kde zhodnotí spoluprácu krajiny s tribunálom.

Výbor pre zahraničné veci EP prijal návrh správy o bilaterálnych vzťahoch EÚ-Srbsko, ktorá oceňuje prokrok dosiahnutý za uplynulých 12 mesiacov, no konštatuje, že v spolupráci s ICTY sa musí urobiť viac.

Rozhovory o SAA boli pozastavené v roku 2006 po tom, čo Srbsko nebolo schopné vydať Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča súdu.

Srbsko dúfa, že by mohlo vstúpiť do EÚ v roku 2008. Komisia sa však so stanovením časového horizontu príliš neponáhľa.