Srbsko zostavuje proeurópsku vládu

Krátka správa

12. mája 2007 odobril srbský parlament novú vládu. Premiérom zostáva Vojislav Koštunica. Koalíciu tvoria tri liberálne proeurópske strany: Koštunicova Demokratická strana Srbska (DSS), Demokratická strana prezidenta Tadiča a strana G17.

13. mája 2007 oznámil ultranacionalista Tomislav Nikolič svoj odchod z postu predsedu parlamentu. Jeho Radikálna strana Srbska (SRS) získala v januárových parlamentných voľbách najväčší počet kresiel, ale aj napriek tomu nebola schopná zostaviť vládnu väčšinu.

Socialistickí europoslanci Hanes Swoboda a Jan Marinus Wiersma odsúdili ešte začiatkom mája zvolenie Nikoliča na čelo srbského parlamentu. “Ak bude na čele parlamentu človek zo strany, ktorej líder čelí obvineniam z vojnových zločinov, Srbsku to určite neuľahčí spoluprácu s EÚ”, povedal Swoboda.

Lídri EÚ privítali tento vývoj udalostí. Komisár pre rozšírenie Olli Rehn 11. mája 2007 povedal, že ak bude pri moci proeurópska a na reformy zameraná vláda, „cesta Srbska do EÚ bude okamžite obnovená.“

Ďalej ponúkol podpísanie dohôd o miernejšom vízovom režime a o obnovení rozhovorov o Stabilizačnej a Asociačnej dohode (SAA), ako prvý krok k udeleniu štatútu kandidáta na členstvo v EÚ. Únia pozastavila rozhovory v roku 2006 v dôsledku nedostatku spolupráce Srbska s medzinárodným tribunálom pre vojnové zločiny.

Rehn dodal: „Verím, že lídri srbských demokratických síl si teraz uvedomia zodpovednosť a vyberú pre Srbsko európsku budúcnosť namiesto toho, aby krajina opäť upadla do svojej nacionalistickej minulosti.“

Splnomocnenec EÚ pre SZBP povedal: „Je teraz na Srbsku, aby premenilo svoju víziu európskej budúcnosti na realitu v praxi. EÚ bude Srbsko v takomto úsilí plne podporovať.“

Súčasne v tomto čase diskutuje Bezpečnostná rada OSN o návrhu rezolúcie, ktorá predpokladá nezávislosť srbskej provincie Kosovo. Text, ktorý podporujú ako USA, tak aj EÚ, reflektuje všetky dôležité body Ahtisaariho plánu. Predpokladá prijatie kosovskej ústavy v priebehu 90 dní a vypísanie všeobecných volieb v priebehu 9 mesiacov.

Plán bol privítaný etnickými Albáncami, ale Srbsko, ktoré je podporované Ruskom, zastáva k otázke nezávislosti Kosova naďalej odmietavý postoj.