Stalo sa Kosovo súčasťou EÚ?

Kosovo sa stalo súčasťou Európskej únie, myslí si Arlind V. Bytyqi, analytik portálu New Kosova Report. Bývalá juhosrbská provincia je podľa neho špecifickým prípadom, ktorý nemá v histórii Spoločenstva obdobu.

Znakom “nepriameho členstva” Kosova v EÚ má byť pripravovaná misia EÚ v regióne. “Obyčajná skutočnosť, že prítomnosť misie EULEX v novej republike [Kosovčania] privítali, znemená, že Kosovo už je súčasťou EÚ”, tvrdí Bytyqi.

Cieľom EULEX je okrem iného pripraviť krajinu na vstup do EÚ, hoci sa o tom verejne veľmi nehovorí, myslí si analytik New Kosova Report. Civilný kontingent 2 tis. mužov a žien prináša do krajiny vládu európskeho zákona, európske hodnoty, európsku policajnú ochranu, tím poradcov a ponúka Kosovčanom partnerstvo. Všetky prvky sú podobné nárokom, ktoré musí splniť kandidátska krajina.

Zdalo by sa, že existenciu Kosova musí najskôr uznať medzinárodné spoločenstvo, čomu zatiaľ bráni predovšetkým postoj Ruska a Srbska. Jestvujú však aj iné názory:

  • Arlind Bytyqi kladie na prvé miesto vôľu EÚ prijať Kosovo do európskej rodiny suverénnych slobodných štátov. Hoci EÚ oficiálne tvrdí, že začlenenie sa nového štátu do EÚ je behom na dlhú trať, jasným signálom je snaha zjednodušiť, resp. odstrániť vízový režim. Sloboda cestovania do EÚ a prítomnosť civilnej misie EÚ sú podľa neho "garanciou príbehu úspechu".
  • Švédsky minister zahraničia pripustil, že Kosovo by sa mohlo v budúcnosti stať členom EÚ ešte pred vstupom do OSN. Carl Bildt sa stal prvým zahraničným predstaviteľom, ktorý navštívil Kosovo po jednostrannom vyhlásení nezávislosti. Ako príklad uviedol Švajčiarsko, ktoré v minulosti začalo rokovať o členstve bez toho, aby patrilo do OSN. Nie je však isté, či je takéto porovnanie vhodné. Hoci Švajčiarsko nebolo členom OSN, nečelilo základnému problému – uznanie nezávislosti zo strany iných štátov vo svete.

Ambícia Kosova stať sa členom EÚ je zjavná. Hoci Srbsko voči jeho nezávislosti oficiálne namieta, reálne však situáciu nedokáže zvrátiť. Odštiepenie jeho južnej provincie ho uvrhlo do vnútorného politického chaosu, ktorý vyústil do demisie vlády.

BBC dnes informovala, že srbský prezident rozpustil parlament a vyhlásil predčasné voľby na 11. mája. Ani tie však nemusia ukončiť vnútornú politickú krízu, nakoľko všetky najsilnejšie strany odmietajú uznať Kosovo ako nezávislý štát.

Krátko pred rozpustením parlamentu srbský minister zahraničia Vuk Jeremić vyhlásil, že jeho krajina neuplatní voči bývalej provincii ekonomické sankcie. Na pôde Bezpečnostnej rady OSN vyhlásil: “V našom životnom záujme je, aby komunity v Kosove prosperovali, prosperovali spoločne v mieri, bezpečnosti, v zmierení ako susedia v pokrokovej spoločnosti nádeje a odpustenia” (IHT/Reuters). Ponúka sa však otázka, či je vyjadrenie úprimným presvedčením srbských elít alebo je len odrazom vnútorného politického oslabenia Srbska.