Štáty v otázke Afganistanu málo spolupracujú

zdroj: TASR

Situácia v Afganistane sa síce zlepšuje, ale Európska únia a medzinárodné spoločenstvo by si mali vymeniť poznámky a informácie, a tým pomôcť zlepšiť bezpečnosť v krajine alebo vydávanie pomoci, uviedol právnik Afzal Nooristani, ktorý je zároveň výkonným riaditeľom organizácie Legal Aid Organisation of Afghanistan (LAOA).

Podľa Európskej nadácie pre demokraciu so sídlom v Bruseli majú Nemecko, Francúzsko a ostatné krajiny EÚ rozdielne politiky a spôsoby pri zapájaní sa do pomoci Afganistanu. Člen afganského parlamentu Golalei Safi Nur, ktorý bol súčasťou delegácie, priamo uviedol, že medzinárodní darcovia robia chybu keď dávajú mimovládnym organizáciam prostriedky bez predošlej koordinácie. „Peniaze sa minú, ale mimovládne organizácie nevedia zdokladovať ako sa minuli,“ uviedol poslanec a dodal, že až 50 percent prostriedkov sa pravdepodobne použije na iné účely alebo na rovnaké aktivity a tým pádom sa často nedosiahne žiadaný efekt. Nur ďalej hovorí, že afganská vláda by mala byť zodpovedná a mala by sa zodpovedať za to, ako sa prostriedky použijú. Ako príklad zneužitia financií uviedol milióny vynaložené na vtáčiu chrípku, hoci užitočnejšie by bolo ak by ľudia dostali vakcínu proti tuberkulóze.

Poslanec zároveň varoval, že jednotlivé krajiny by nemali podporovať len ten, či onen vybraný región v Afganistane. Navyše podľa neho medzi zahraničnými predstaviteľmi panuje názor, že etnické skupiny sú hlboko rozdelené, čo nie je pravda. „Chceme jeden Afganistan,“ doplnil Nooristani, ktorý podčiarkol, že medzinárodné spoločenstvo by malo pomáhať v boji proti terorizmu nielen v Afganistane, ale aj mimo neho, a nie podporovať delenie regiónov. „Svet si nemôže dovoliť zabudnúť na Afganistan,“ uviedol Nur a dodal, že demokratický proces môže začať len vtedy ak budú mať ľudia pocit väčšieho bezpečia a podporí sa hospodársky rast. Rovnako aj postavenie žien podľa neho závisí od týchto faktorov.

Podobný názov vyjadril ešte v októbri minulého roka aj prezident Svetovej organizácie afganských profesionálov Jaan Zaher na diskusii o Afganistane, ktorá sa uskutočnila v Bratislave. „So 70- percentnou nezamestnanosťou, 85 percentami ozbrojených obyvateľov a 55- percentnou chudobou to pôjde len ťažko,“ dodal. Problémom je podľa jeho slov aj prilákať „tie správne“ zahraničné investície, keďže „každá krajina nám ponúkne najprv zbrane,“ uviedol Zaher. Navyše, hoci do krajiny smeruje obrovská finančná pomoc na obnovu- ln Európska únia prispela od roku 2002 čiastkou viac ako miliarda eur- tá sa často vynakladá neefektívne.

Súčasná situácia

Podľa organizácie Afghan Rights Group dosiahol minulý rok počet zabitých civilistov v Afganistane rekordnú úroveň, keď sa vyšplhal až na 2421 osôb. Väčšinou sa tak stalo rukou povstalcov, cituje BBC, a to najmä príslušníkmi Talibanu, či skupiny Haqqani. Rovnako narástol aj počet samovražedných útokov, ktorý v roku 2010 dosiahol počet 400.

Jedným z posledných prípadov je zabitie zástupcu guvernéra provincie Kandahár, do auta ktorého len pred niekoľkými dňami (29. januára) nabúral samovražedný atentátnik na motocykli. K zodpovednosti za čin sa prihlásilo hnutie Taliban. Podobne aj minulý október zahynul guvernér severoafganskej provincie Kunduz, keď počas motlitieb v mešite vybuchla nálož. Okrem guvernéra vtedy zahynulo ďalších 19 osôb. 

Riešenie situácie v Afganistane bolo aj jednou z hlavných tém historického summitu v Lisabone, ktorý sa uskutočnil v dňoch 19. a 20. novembra minulý rok. Na ňom svetoví lídri potvrdili, že americké vojská sa začnú z krajiny sťahovať už v júli tohto roku a do roku 2014 by mali mať afganské bezpečnostné sily v rukách plnú kontrolu nad bezpečnosťou vo svojej krajine.

Afganský prezident Hamid Karzaj a generálny tajomník NATO Anders Fogh- Rasmussen na summite zároveň podpísali dohodu, ktorá garantuje, že napriek znižovaniu prítomnosti zahraničných bojových zložiek v Afganistane v priebehu nasledujúcich štyroch rokov spojenci nenechajú Karzajovu vládu čeliť a bojovať opustenú proti povstalcom hnutia Taliban.