Štefanec: Rusko chce rozložiť EÚ zvnútra

zdroj: Európsky parlament

Činnosť ruských tajných služieb má podľa neho za cieľ destabilizovať Európu aj pomocou rozdúchavania nacionalistických vášní a oživovania vzájomnej nenávisti.

"Len pred pár dňami sme na žiadosť maďarskej prokuratúry veľkou väčšinou hlasov zbavili imunity poslanca Európskeho parlamentu za maďarskú ultranacionalistickú stranu Jobbik Bélu Kovácsa. Je dôvodne podozrivý z udržiavania kontaktov s príslušníkmi ruskej tajnej služby FSB," pripomenul Štefanec.

"Nie je to prvý prípad, keď sa Rusko snažilo infiltrovať európske politické strany. Stačí si spomenúť na škandály okolo financovania francúzskeho Národného frontu alebo samotného Jobbiku," dodal.

Podľa Štefanca je zámer takýchto aktivít zo strany Ruska zrejmý, lebo Rusko sa v Európe snaží hrať veľkú dezinformačnú vojnu, na ktorú zatiaľ nevieme nájsť adekvátnu odpoveď.

"Cieľom je šíriť extrémistické a protieurópske názory a v konečnom dôsledku rozložiť Európsku úniu zvnútra," skonštatoval Štefanec, ktorý v tomto kontexte kritizuje aj otvorenie kancelárie Jobbiku v Dunajskej Strede. Spresnil, že túto udalosť vníma ako súčasť snaženia tajných služieb.

"Jediným spôsobom obrany je posilňovanie ekonomickej sily a politického vplyvu zjednotenej Európy," zhodnotil situáciu Štefanec.

Euroľudovci k Rusku ostražití

Politická frakcia EPP je v pozícii k Rusku pomerne tvrdá. Na aprílovom stretnutí časti politikov EPP zástupca riaditeľa oficiálneho think-tanku ľudovcov Centra Wilfrieda Martnesa pre európske štúdiá  Roland Freudenstein vyhlásil, že Putin podľa neho chce, minimálne na morálnej a politickej úrovni, zničiť dve najväčšie euroatlantické inštitúcie – Európsku úniu a NATO.

Estónsky europoslanec Tunne Kelam, ktorý stretnutie Európskej ľudovej strany viedol, povedal, že Rusko sa stalo protivníkom Európskej únie a jeho ďalším cieľom budú pobaltské štáty. Kelam tak zopakoval slová svojho prezidenta Toomasa Ilvesa. Ten nedávno vyhlásil, že nedostatok ochoty NATO brániť jeho krajinu by znamenal skon aliancie.

Europoslanec Ivan Štefanec vtedy tejto súvislosti pre EurActiv.sk povedal, že v prípade výraznej pokračujúcej ruskej angažovanosti v konflikte na Ukrajine musí EÚ „zabudnúť na všetky vnútorné rozbroje a politicky motivované obavy z ekonomických škôd a zaviesť voči Rusku bezprecedentne prísne hospodárske a personálne sankcie, napríklad zákaz všetkým predstaviteľom Kremľa cestovať cez územie EÚ, odstrihnutie Ruska od systému SWIFT a podobne.“ 

Európski ľudovci sa tento týždeň stretávajú na kongrese v Madride. Jednou z veľkých tém je podpora pre rozvíjanie obrannej únie v rámci EÚ. Hybnou silou pritom má byť obava z Putinovho Ruska. „Ruská agresia proti členom EÚ a NATO musí byť odstrašená,“ uvádza sa v návrhu záverov kongresu.

EurActiv.sk/TASR