Stoltenberg vyzval EÚ na posilnenie spolupráce s NATO

Jens Stoltenberg v EP (zdroj: nato.int)

Nové hrozby pre Európsku úniu a Severoatlantickú alianciu plynú z „asertívnejšieho“ ruského správania a z teroristických aktivít Islamského štátu na Blízkom východe a v severnej Afrike, uviedol v pondelok Jens Stoltenberg na stretnutí s europoslancami z výboru pre zahraničné veci (AFET).

Generálny tajomník NATO hovoril o spoločných hodnotách, hrozbách a výzvach a o zdieľanej zodpovednosti za globálnu bezpečnostnú situáciu. Zdôraznil, že obe organizácie majú rôzne úlohy a povinnosti, no krízové oblasti sa nachádzajú v ich bezprostrednej blízkosti.

Stoltenberg vidí veľký priestor na zlepšenie kooperácie pri nových fenoménoch, akým sa stala hybridná vojna, pri posilňovaní „odolnosti“ najbližších susedov únie a NATO a v investíciách do obrany.

22 členských krajín EÚ je zároveň aj členom aliancie. Inštitucionalizované vzťahy medzi obomi organizáciami vznikli až v roku 2001. Politické princípy spolupráce následne zadefinovala spoločná deklarácia o Európskej bezpečnostnej a obrannej politike (EBOP). Dohoda „Berlin Plus“ neskôr stanovila rámec pre európske operácie, ktorých sa NATO nezúčastňuje ako celok.

Na pondelňajšom stretnutí ministrov obrany Francúzska, Nemecka a Poľska v nemeckom Postupime preto predstavitelia tzv. Weimarského trojuholníka zdôraznili, že ich snahy o posilnenie Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike EÚ (SBOP, nástupca EBOP) nepovedú k oslabeniu NATO.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves le Drian, nemecká ministerka Ursula von der Leyenová a ich poľský kolega Tomasz Siemoniak podpísali list adresovaný vysokej predstaviteľke pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federice Mogheriniovej, v ktorom predložili návrhy na reformu obrannej politiky EÚ.

„Obranná stratégia EÚ vznikla pred desiatimi rokmi a potrebuje zmodernizovať a pripraviť sa na nové výzvy, ktoré vyplývajú zo zmenenej medzinárodnej situácie,“ povedala von der Leyenová. Ako príklad uviedla bojové skupiny, ktoré by mali byť pripravené na rýchlu akciu.

Podľa Siemoniaka bude ich list „veľmi silným signálom“ o tom, že majú podobné názory na to, čo by EÚ mala robiť v oblasti obrany. Osobitnú pozornosť si podľa ministrov vyžadujú najmä diaľkovo ovládané bezpilotné lietadlá (drony), komunikačné systémy a možnosť tankovania za letu.

Nemci tiež oznámili, že do vývoja francúzskeho systému satelitného sledovania investujú 210 miliónov eur.

EurActiv.sk/TASR