Stroskotá Aliancia na neochote Európy bojovať?

Pozadie

V nemeckom Mníchove sa 10. februára za účasti politikov a expertov z 50 krajín konala medzinárodná bezpečnostná konferencia. Témou podujatia sa stala okrem budúcnosti misie ISAF v Aganistane aj budúcnosť Severoatlantickej aliancie ako takej.  

Otázky

Americký minister obrany Robert Gates pred medzinárodným auditóriom kritizoval, že si niektoré členské štáty NATO „doprajú ten luxus“ a rozhodnú sa len pre stabilizačnú a civilnú misiu, a nútia tým iných spojencov, aby znášali neproporčný diel bojov a strát na ľudských životoch.

Američania s podporou Britov stupňujú tlak na európskych spojencov, aby priložili ruku k dielu v Afganistane, kde NATO zvádza kľúčový boj s talibanskými rebelmi. Gates varoval, že NATO sa nesmie stať „dvojúrovňovou alianciou, kde niektorí sú ochotní bojovať a niektorí nie“. Takýto vývoj s implikáciami pre globálnu bezpečnosť by mohol v skutočnosti zničiť Alianciu, varoval šéf Pentagonu.

Tlak rastie z európskych krajín najmä na Nemecko, tretieho najväčšieho poskytovateľa vojsk NATO, ktoré opakovane odmietlo vyslať vojakov na nepokojný juh. Na severe sa však viac ako tri tisíc Nemcov venuje civilnej rekonštrukcii. Napriek ubezpečeniam, že daná situácia nemá vplyv na partnerstvo medzi Berlínom a Washingtonom, považujú niektorí Gatesovu rétoriku za „namierený prst“ na Nemecko.

USA prizvukujú, že Európa nepochopila rozsah priamej hrozby, ktorú v sebe skrýva možnosť prehratej vojny v Afganistane pre jej bezpečnosť. Úvaha, že islamistický terorizmus vyčína v európskych hlavných mestách kvôli prítomnosti európskych vojsk v Afganistane je podľa nich mylná. Apelujú na Európanov, aby nespájali svoj odpor voči vojne v Iraku s misiou v Aganistane. Odkaz Pentagonu je jasný: ak sa dá niečo proti terorizmu urobiť, tak je to tu a teraz.

Gates pripomenul, že len nedávno zatkli Španieli 13 osôb podozrivých z terorizmu, ktorí, ako sa zdá majú priame spojenie s teroristickou sieťou, ktorá je riadená z Pakistanu. Zadržaní mali podľa polície v úmysle podniknúť teroristické útoky na sietie verejnej dopravy vo viacerých európskych krajinách.

V reakcii na otázku od ruského poslanca, či vina za al-Káidu neleží na pleciach amerických tajných služieb, ktoré financovali mudžahedínov v Afganistane pri boji so Sovietskym zväzom, Gates dopovedal, že ak USA nesú zodopovednosť za vzostup mudžahedínov a al-Káidy v krajine, tak je to preto, že v roku 1989 krajinu opustili, píše denník International Herald Tribune.

Očakáva sa, že hlavný nápor požiadaviek na väčšiu európsku angažovanosť v Afganistane príde na aprílovom summite Aliancie v Bukurešti. Experti pri tom tvrdia, že americký tlak sa nezmení ani po výmene stráži v Bielom dome.

Pozície

Robert Gates, americký minister obrany hovorí, že „mnoho Európanov spochybňuje dôležitosť toho, čo robíme a pochybujú o tom, či je táto misia hodná životov ich synov a dcér. Zabúdajú pri tom, na škodu nás všetkých, že ambície islamistických extrémistov sú limitované jedine ich možnosťami.“

„Nie som prekvapený, že diksusia o jednotlivých príspevkoch (k misii v Afganistane) prebieha. Musí však byť férová“, povedal denníku Focus nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.

Britský minister zahraničia David Miliband pre BBC uviedol: “Len vysielanie vojakov nie je odpoveď, máme tiež úlohy pokiaľ ide o afgánsku políciu, ktorá je pre bezpečnosť krajiny kľúčová. Je mnoho spôsobov ako musí medzinárodné spoločenstvo, vrátane európskych krajín, dať o sebe vedieť.” Varoval, že krajiny ako napr Kanada potrebujú vidieť aj záväzky zo strany iných krajín, aby mohli “obhájiť vlastnú prítomnosť.”